Новини

Дмитро Вернігор: Як я бачу розвиток Охматдит

Сьогодні відбулось переше засідання коміссіі, що має обрати нового головного лікаря Охматдит. В ранковому засіданні прийняли участь 2 кандидати: Дмитро Вернігор (головний лікар Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова) та Олег Залата (пенсіонер). Оскільки доповідь Д. Вернігора отримала жваву реакцію як з боку членів коміссії так і з боку працівників Охматдит, що біли присутні на засіданні, ми вирішили оприлюднити йогго доповідь цілком.
Доречі, на погляд Медпрсвіти, Дмитри Вернігор є гідним кандидатом на цю посаду, зважаючи його досвід, сучасне бачення проблеми та щиру зацікавленність працювати на благо і лікарів, і пацієнтів.

Для мене велика честь і відповідальність брати участь у відкритому відборі на заміщення вакантної посади головного лікаря Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Міністерства охорони здоров’я України. На моє глибоке переконання, цей конкурс є яскравим прикладом позитивних змін та реформ, які нарешті розпочалися у системі. Присутність представників громадськості та засобів масової інформації, широке висвітлення інформації щодо конкурсу є чітким сигналом відкритості та прозорості намірів Міністерства та керівництва держави, бажання дійсно кардинально змінити систему. Тому я вірю у справедливість, чесність та неупередженість сьогоднішнього конкурсу.

Презентацію моєї конкурсної пропозиції я хочу розпочати з Конвенції ООН про права дитини. 26 років тому Україна приєдналася до документу і на державному рівні визнала право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я. Цим рішенням можна було б пишатися, але, на жаль, сьогодні не всі українські діти мають доступ до кваліфікованої медичної допомоги. Я своїми очима бачив, як зараз живуть діти у зоні проведення АТО.… Але відходити від теми не буду.

Мене особисто, як лікаря та громадянина України, неприємно вразила нещодавно оприлюднена інформація від ЮНІСЕФ про те, що Україна є європейським «лідером» за смертністю матерів та немовлят. І цю статистику вже не «спишеш на війну». Тому сьогодні дуже гостро треба ставити питання ефективності наявної системи надання допомоги дітям та вагітним жінкам та необхідності радикальних змін існуючих стандартів контролю якості даного процесу.

Категорично не підтримую позицію деяких спеціалістів охорони здоров’я, які вважають, що реформування існуючої державної системи охорони здоров’я призведе до погіршення якості медичного обслуговування населення. Як на мене, наведена статистика щодо матерів та дітей – це і є головний показник якості медицини і єдиний вихід для нас – радикальні та невідкладні зміни системи. І я готовий працювати для цього.

 Клієнт-орієнтований підхід

Для проведення реформи всі учасники процесу повинні перш за все змінити підхід до надання медичної допомоги. У англомовній літературі є влучний термін «switch thinking».

Клієнт-орієнтованість в закладах охорони здоров’я –це принципова зміна стандартів надання професійних медичних послуг, який включає не лише вимоги до технологій лікування, але й високі стандарти медичного сервісу.

Змінювати свою поведінку та приймати нестандартні рішення непросто, але реформа системи неможлива без «виходу із зони комфорту» кожного учасника процесу, а особливо адміністраторів, які ведуть за собою колективи. Зі свого власного досвіду можу сказати, що мені доводилося керувати медичними закладами в період змін, приймати непрості адміністративні рішення. На мою думку, клініка ОХМАТДИТ зараз потребує не просто керівника лікарів-педіатрів, а досвідченого кризового менеджера, який вміє і знає як виводити підприємство з тривалого застою.

 Онкологічна допомога

ОХМАТДИТ – унікальна клініка, яка є останньою надією на життя для особливої групи дітей, яким дуже не пощастило захворіти на онкологічну патологію. Це велика відповідальність і для клініки і для держави. Повертаючись знов до стандартів якості надання медичної допомоги, хочу наголосити на тому, що саме організація дитячої онкологічної служби вважається індикатором зрілості суспільства.

В Україні щороку реєструють близько 1200 нових випадків онкологічних захворювань у дітей. Понад 80% з них виліковні за умови ранньої діагностики. Допомога дітям із злоякісними пухлинами є пріоритетним питанням для держави.

 Лікування за кордоном …_чи є альтернатива?

Окремо хотів би зупинитися на лікуванні наших дітей за кордоном. Згідно оприлюднених нещодавно МОЗ України даних, у 2016 році було виділено близько чотирьохсот (400) млн. гривень на лікування українських пацієнтів за кордогом, в тому числі п’ятидесяти сімох (57) дітей. Звертаю вашу увагу на те, що ці пацієнти направляються на лікування у разі неможливості його забезпечення в умовах державних закладів охорони здоров’я України.

За наявності в Україна медичного закладу повного циклу лікування можна буде зменшити кількість хворих дітей, яким потрібен виїзд за кордон як останній шанс на життя.

Я хочу представити моє бачення Напрямків розвитку клініки «ОХМАТДИТ»

В першу чергу я пропоную провести фінансовий аудит та інвентаризацію матеріальної бази. Переконаний, що без цього важливого етапу неможливо буде побачити реальну картину і продумано проводити реформи.

Дуже важливим завдання я вважаю аналіз виконання пропозицій та висновків комісії МОЗ 2016 року. Хотів би зупинитися на них більш детально.

Пропозиції комісії МОЗ

Комісія МОЗ виявила ряд недоліків та склала пропозиції щодо удосконалення роботи. Я сподіваюся, що за минулий рік колектив Клініки вже змінив деякі підходи, але я вважаю за необхідне приділити увагу наступному:

  • локальні протоколи на засадах доказової медицині.
  • діагностичне обладнання
  • моніторинг стандартів якості
  • оптимізація роботи лабораторії.
  • питання створення Референс-лабораторії

Комісія надала рекомендації також щодо перегляду структури закладу та нормативних навантажень на персонал. Важаю цей пункт дуже важливим напрямком роботи керівництва Клініки, адже високопрофесійний колектив – найдорожчий капітал та запорука успішності будь-якого підприємства.

Окремо хотів би виділити рекомендацію комісії щодо оптимізації роботи бухгалтерської служби та посилення фінансової дисципліни. Як людина з великим досвідом керівних посад в системі охорони здоров’я, я вважаю, що недоліки в цій частині роботи слід було усунути першочергово. На жаль, за моєю інформацією, проблема заборгованості Клініки не вирішена і на сьогоднішній день.

Комісія звернула увагу на неналежну організацію обліку використання та списання медикаментів. В умовах дефіциту бюджету та періодичних затримок з постачанням медикаментів питання обліку та контролю повинні бути пріоритетними і мають бути вирішені якнайшвидве.

Потребує удосконалення також порядок проведення закупівель лікарських засобів та медичних виробів в Клініці «Охматдит».

Напрямки розвитку Охматдит

В перспективі, за підсумками вже проведеної «роботи над помилками», маючи висновки фінансового аудиту, я пропоную розробити та затвердити в МОЗ стратегічний план розвитку Клініки на 3 роки.

Обовязково треба розглянути та вибрати оптимальну форму власності для ОХМАТДИТу. Я маю позитивний досвід, коли бюджетні заклади охорони здоров’я первинного та вторинного рівня були перетворені в комунальні некомерційні підприємства. У випадку ОХМАТДИТу ми говоримо про третинний рівень надання допомоги, тому це питання ми повинні вирішувати тільки разом з громадою усієї країни.

Вважаю обов’язковим та необхідним залучення до цієї роботи Наглядової ради, вітчизняних та міжнародних громадських та профспілкових організацій.

Стратегія розвитку

Стратегію розвитку національної дитячої клініки я пропоную будувати на основі потреб пацієнтів та їх родичів, запитів та вимог до умов праці лікарів, потреб територіальної громади. Я вважаю, що слід чітко зрозуміти місце і задачі Клініки у єдиному медичному просторі Києва, області та країни в цілому. Успішна реалізація стратегії у час реформ неможлива без постійної співпраці з МОЗ та іншими лікувальними закладами країни. Також, я вважаю дуже важливим пошук нових джерел фінансування, наприклад, співробітництво зі страховими компаніями.

Повертаючись до ключових напрямків розвитку, пропоную започаткувати перехід всіх підрозділів клініки «ОХМАТДИТ» на Стандарти ІСО 9001.

Як ви бачите на схемі, існують етапи впровадження системи. З мого досвіду, процес переходу вимагає знань та потребує часу, але наголовніше – перехід на міжнародні стандарти якості дозволить Клініці поступово зайняти своє місце серед провідних дитячих клінік Європи та світу. Якщо мені випаде честь очолити Клініку, я вважатиму це основною своєю задачею на довгострокову перспективу.

Електронна система госпіталізації

Пропоную впровадити електронну систему госпіталізації, управління потоком пацієнтів та формування «листа очікування». Унікальність послуг, які надає Клініка – це з одного боку велика перевага, бо надається високоспеціалізована допомога, а з іншого боку – це значна небезпека монополізації послуг та формування корупційних схем.

Не секрет, що непрозора система госпіталізації, «телефонне право» та залучення адміністративного ресурсу до вирішення проблем доступу до медичної допомоги – це риси спеціалізованої клініки. Немало інформації про такий підхід ми маємо і щодо ОХМАТДИТу.

На моє глибоке переконання, наше суспільство вже стомилося від «радянських» схем і вимагає нових цивілізованих підходів. Я бачу вирішення проблеми саме у впровадженні автоматизованої прозорої системи направлень, моніторингу «шляху пацієнта» від моменту постановки діагнозу до госпіталізації, лікування та реабілітації.

Електронні закупівлі

Вважаю, що великим кроком вперед для всіх галузей було запровадження системи електронних закупівель «Прозоро», але не тільки торги, а й формування номенклатур та технічних завдань має бути прозорим і абсолютно вільним від корупції та конфліктів інтересів учасників процесу.

Одним з джерел оптимізації витрат та ефективного контролю я вбачаю впровадження єдиної систему обліку та контролю зберігання, розподілу та використання лікарських засобів та товарів медичного призначення. Маю особистий досвід роботи з так званим «електронним інструментом», який допомагає контролювати всі етапи обігу препаратів для лікування ВІЛ/СНІДу. Керівництво та всі зацікавлені особи, в т.ч. благодійники і міжнародні «донори», мають можливість в режимі реального часу на запит отримувати інформацію про потребу, терміни придатності, залишки тощо. Інструмент дозволяє ретельно формувати заявку на закупівлю та планувати роботу.

Повністю погоджуюся з висновками комісії щодо необхідності створення та постійного оновлення клінічних протоколів надання допомоги дітям. Для головної дитячої клініки країни я вважаю неприпустимим працювати сьогодні без стандартів лікування. Вважаю, що науковці кафедр, які базуються у клініці мають долучитися до вирішення цієї задачі, щоб мати єдині алгоритми лікування для кожної нозології на підставі останніх досягнень доказової медицини. Результати цієї роботи можуть забезпечити сучасними протоколами всю систему охорони здоров’я України.

Оптимізація структури

Питання оптимізації структури Клініки назріло вже давно. Воно дуже тісно пов’язане з добудовою нового корпусу.

Вважаю, що тривале будівництво нового корпусу не заважає аналізу існуючої структури та пацієнтопотоку, обговоренню з керівництвом МОЗ, Наглядовою радою та колективом оптимальної структури замість існуючої , навчанню та спеціалізації персоналу. Це завдання я б не відкладав до повної готовності нового корпусу, його слід планово вирішувати вже сьогодні.

Клінічні дослідження, співпраця з кафедрами

Сучасна лікарня не може існувати без наукової бази. Тому я вважаю, що Клініка повинна брати участь у клінічних дослідженнях та впроваджувати новітні технології. Стратегічно правильно слід розробити план навчання та стажування спеціалістів лікарні у провідних клініках світу. Дуже важливо при цьому слідкувати за прозорістю та чесністю відбору лікарів для участі у міжнародних програмах, в т.ч. за рахунок міжнародних грандів.

Одним із стратегічних напрямків роботи я вважаю співпрацю з науковою спільнотою, навчання та підвищення кваліфікаціїї лікарів на базі Клініки. Але наголошую на тому, що співпраця має бути взаємовигідною і в першу чергу задовольняти потреби пацієнтів лікарні.

Тому консультативна робота науковців для Клініки дуже важлива. Вона має бути правильно спланованою та бути складовою лікувального процесу, а пацієнти повинні мати всю інформацію про можливості отримання безкоштовних консультацій та лікування у провідних науковців країни в стінах Клініки.

Добудова

Незважаючи на те, що головний лікар Клініки не керує безпосередньо будівництвом нового корпусу, вважаю, що стояти осторонь і чекати, коли «принесуть ключі» – це неконструктивна позиція керівника. Я не пропоную своїх послуг в добудові (я не спеціаліст у будівництві), але пропоную вже сьогодні проаналізувати та (за потреби) відкоригувати існуюче медичне завдання щодо нового корпусу Клініки. Маю сумніви, що документ за стільки років залишився повністю актуальним.

Треба найближчим часом перевірити наявність та укомплектованість вже закупленого обладнання, умови його зберігання та ступінь готовності до підключення. Пропоную до закінчення будівництва визначити питання майбутньої експлуатації та технічного супроводу медичної техніки (бюджет, відповідальні спеціалісти, контракти на підключення, гарантійне обслуговування тощо), перевірити рівень підготовки персоналу.

Повний цикл надання допомоги

Вся Україна вже кілька років очікує закінчення будівництва нового корпусу лікарні. Зверніть увагу на підрозділи, які повинні бути введені в експлуатацію (на слайді). Але всі ці роки звідусіль ми чуємо прохання про допомогу та всім миром збираємо гроші для лікування наших дітей за кордоном. На жаль, деякі пацієнти так і не дочекалися гарних умов та повного циклу допомоги. Я переконаний, що головний лікар Клініки повинен займати проактивну позицію і допомагати процесу. Тільки разом ми переможемо!

Що робити з корупцією?

Хотів би висловити своє відношення до корупції в медицині. Для мене поняття «гонорар» і «вдячність лікарю у конверті» тотожні поняттю «хабар» і є неприйнятними. Також оплата будь-якого «гонорару» від одного із учасників тенедеру члену номенклатурного або тендерного комітету – це, як мінімум, конфлікт інтересів. Працювати у правовому полі — мій вибір і моя принципова позиція, яку я хочу втілити в роботу всієї клініки «ОХМАТДИТ».

Але «виловлювати» окремо кожного працівника за будь які порушення – то є хибний шлях. Потрібно ство

Керівнику необхідно особисто долучитися до розробки та впровадити разом з МОЗ систему матеріального заохочення та мотивації персоналу закладів охорони здоров’я ІІІ рівня акредитації

Наступне завдання — впровадити систему соціального захисту персоналу (медичне страхування, лікарняна каса тощо)

Як приклад — організувати службу психологічної підтримки та реабілітації медичного персоналу

Перебування дітей і батьків

Прошу звернути увагу на декілька конкретних пропозиції щодо покращення умов перебування дітей та їх батьків у Клініці

Платні послуги, страхові компанії

Пропоную також впровадити ряд платних послуг, працювати із страховими компаніями та долучитися до E-Health.

Допомога переселенцям

В якості ініціативи пропоную розробити та взяти участь у реалізації програми педіатричної допомоги дітям переселенців, які зараз проживають у Києві та області. Їх близько 45 тисяч. Ми можемо разом врятувати не одне дитяче життя.

Висновок

Завершити свою доповідь я хочу цитатою Нельсона Мандели:
«Дії без стратегічного бачення – це марнування часу. Стратегія без впровадження – це тільки мрія. Стратегічне бачення зі спланованим втіленням здатне змінити світ»

 

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Вибір редакції