Новини медицини

Діагностика проблем з горлом

Діагностика проблем з горлом

Немає доказів того, що бактеріальне запалення горла є більш серйозними, ніж вірусне або, що тривалість захворювання в обох випадках істотно відрізняється. Точна діагностика може мати науковий інтерес або, дуже часто, клінічної значущості набуває в більш тяжких випадках. 50 — 80% випадків інфекційного запалення горла має вірусну етіологію, включаючи грип та первинний простий герпес. Крім того, 1-10% випадків викликані вірусом Епштейн-Барра (залозиста лихоманка). Найбільш поширеним бактеріальним агентом є бета-гемолітичний стрептокок групи А (GABHS), який викликає 5-36% випадків запалення горла. До інших збудників відносяться Chlamydia pneumonia, Mycoplasma pneumonia, Haemophilus influenza, Candida, Neisseria meningitides та Neisseria gonorrhoeae.

Діагноз може бути встановлений клінічно або лабораторно, або експрес-тестами. Звичайно тести, що використовуються включають культуру мазків з горла та швидкий антиген-тест.

Клінічний діагноз

Точно встановити клінічний діагноз на практиці складно. Одним з головних завдань є диференціація вірусної та бактеріальної етіології. Найбільш поширеним бактеріальним патогеном є GABHS, для якого основним методом лікування є антибактеріальні засоби. Кілька досліджень спробували довести різницю між GABHS і вірусними агентами на основі симптомів і клінічних ознак. Немає жодного симптому або ознаки, яка б була корисною при використанні поодинці, але комбінація ознак була використана в деяких клінічних правилах прогнозування. Систематичний огляд цих досліджень показав, що бальна система Centor може допомогти класифікувати рівень ризику у конкретного пацієнта для GABHS інфекції [49].

Centor шкала дає один бал для кожної ознаки:

• наліт на мигдалинах

• збільшені передні шийні лімфатичні вузли

• лихоманка в анамнезі

• відсутність кашлю.

Імовірність GABHS інфекції збільшується із збільшенням кількості балів, і складає 25-86% для балу 4 і 2-23% для балу 1 залежно від віку, поширеності та місцевих сезонних коливань. Стрептококова інфекція частіше зустрічається серед дітей віком 5-15 років і поступово зменшується серед молодших чи старших пацієнтів [49]. Ця шкала не валідована для використання у дітей віком до трьох років.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2+

Використання правил клінічного прогнозування такого як шкала Centor, дає клініцисту раціональну основу, на якій оцінюють ймовірність того, що біль у горлі через GABHS, але не можна покладатися для точного діагнозу. Це може допомогти вирішити питання щодо призначення антибіотику.

 

СШкала Centor для клінічного прогнозування повинна використовуватись з метою прийняття рішення про те, чи потрібно призначати антибіотик, але не може використовуватись для постановки точного діагнозу.

 

DНе слід рутинно проводити взяття мазків із зіву при наданні первинної медичної допомоги дитині з болем у горлі.

 

ААнтибактеріальні препарати не повинні використовуватись для симптоматичного полегшення болю в горлі.

 

Експрес-тест на антиген

Експрес-тест на антиген (ЕТА) зазвичай використовується в Північній Америці, щоб визначити GABHS. Зразок мазку береться з горла і через 10 хвилин готовий результат. Тести, доступні в 2003 році, продемонстрували чутливість 59 — 95% і специфічність 90% [50]. Тести на основі полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) еквівалентні або кращі за посів [51].

Ні ЕТА, ні посіви із зіву не можуть ідентифікувати стрептококове носійство та інвазивні інфекції [51].

Дослідження, проведені в Канаді, показали, що використання ЕТА призводить до зниження призначень антибіотиків. Частота призначень антибіотикотерапії при запаленні горла в контрольній групі складала 58,2%. Швейцарське дослідження продемонструвало меншу частоту призначень антибактеріальних препаратів після ЕТА порівняно з призначенням антибіотикотерапії згідно зі шкалою Centor (3 або 4 бали). Результати не можуть бути узагальнені в Шотландії, оскільки частота призначень антибіотиків при запаленні горла в Шотландії невідома [52, 53]. Існує потреба в подальших дослідженнях, щоб оцінити економічну ефективність і клінічні переваги ЕТА в Шотландії.

 

 

 

 

 

 

3

Недостатньо доказів для підтримки рекомендації.

 

         Коментар робочої групи:

         Враховуючи вузький спектр антибактеріальної дії, частоту побічних явищ, низьку вартість та наявність лікарських форм для дітей, амоксицилін є препаратом вибору лікування запалення горла стрептококової етіології. За наявності алергії до пеніцилінів рекомендується використання макролідів.

         В основному переліку лікарських засобів ВООЗ (WHO Essential Medicine List), що рекомендовані для застосування при патологічних станах у дітей віком до 5-ти років відповідно до стратегії інтегрованого ведення хвороб дитячого віку, серед антибактеріальних засобів з групи макролідів зазначений азитроміцин в якості препарату другої лінії при алергії на пеніциліни.

В Україні згідно з інструкцією для медичного застосування азитроміцин застосовують у дозі 10 мг/кг маси тіла 1 раз на добу протягом 3-х днів. Слід також зазначити, що згідно з міжнародними клінічними рекомендаціями, зокрема Clinical Practice Guideline for the Diagnosis and Management of Group A Streptococcal Pharyngitis: 2012 Update by the Infectious Diseases Society of America, азитроміцин при стрептококовому фарингіті доцільно застосовувати у дозі 12 мг/кг маси тіла 1 раз на добу впродовж 5-ти днів.

Комментировать

Нажмите для комментария