День в історії

8 квітня: День, коли народилися дійсно талановиті лікарі

«На мій погляд, дійсні якості людини проявляються лише в момент стресової ситуації, при відчутті тягаря відповідальності. Тоді з неї злітає всяке лушпиння, і вона являє нам своє справжнє обличчя, здатне здивувати не тільки її саму, але і її вчителів», — Гарві Кушинг

 

8 квітня став днем ​​народження декількох видатних медиків, про досягнення яких варто дізнатися більш детально, адже їхня праця вплинула на розвиток медицини і посприяла порятунку багатьох людських життів в майбутньому.

 

8 квітня 1817 року у Франції народився Шарль Броун-Секар – видатний фізіолог і невролог, один із засновників ендокринології та нейрофізіології.

Шарль Броун-Секар

Основні праці лікаря були пов’язані з фізіологією та патологією центральної нервової системи.

Також вивчав він фізіологію ендокринних залоз, а саме — «омолоджуючу» дію на організм людини витяжки з сім’яників тварин.

Броун-Секар був одним з тих лікарів, які не боялися проводити досліди на собі, тому спробував ввести собі під шкіру екстракти, отримані з яєчок морських свинок і собак.

Такі досліди він проводив неодноразово, і вони завжди супроводжувалися сильними і довготривалими больовими відчуттями. Але після зникнення болю спостерігалися збільшення загальної м’язової сили, поліпшення роботи сечового міхура і статевих органів, а також посилення розумової діяльності. Мінусом сироватки виявився період занепаду, що наставав одразу за періодом посиленої діяльності.

Однак відкриття Броун-Секара, крім великого наукового інтересу, все ж отримало застосування в медицині.

 

8 квітня 1869 року в Америці народився Гарві Кушинг – талановитий лікар, один із основоположників нейрохірургії.

Харві Кушинг

Кушинг детальним чином дослідив та описав форму ендокринних розладів, обумовлену пухлиною (базофільна аденома) гіпофіза.

Однак в медицині ім’я Кушинга більш відоме в контексті хвороби Іценко-Кушинга. У 1912 році лікар описав ендокринологічний синдром, викликаний підвищеною продукцією гіпофізом АКТГ, назвавши його «polyglandular syndrome».

На початку 20-го століття, завдяки Кушингу, було винайдено безліч хірургічних технологій для проведення операцій на мозку, завдяки чому лікар отримав звання видатного експерта даного напрямку.

Саме під впливом Кушинга нейрохірургія почала розвиватися як самостійна хірургічна дисципліна.

 

 

Гарві Кушинг став першим лікарем у світі, якому вдалося:

  • застосувати рентгенівські промені для діагностики неврологічної патології;
  • використати стетоскоп (1907 рік), як прекардіальний монітор для «безперервного вислуховування серцевого і дихального ритму на протязі всієї анестезії»;
  • заснувати посаду сестри-анестезистки;
  • впровадити електрокоагуляцію в нейрохірургії.

 

Серед цих двох видатних людей важко обрати найвідомішого чи того, чий спадок є важливішим для медицини сьогодення, адже обидва вони гідні захоплення і визнання, а їх відкриття увійшли в історію медицини і вплинули на весь її подальший розвиток.