Статті

Дефіцит вітаміну D і COVID-19: який зв’язок?

Були вивчені рівні 25-гідроксивітаміна D (25 (OH) D) в сироватці крові у 186 пацієнтів, госпіталізованих з важкою інфекцією COVID-19, як функціональне відображення стадії пневмонії; також була оцінений зв’язок між статусом вітаміну D на момент надходження і смертністю від COVID-19.

Для виключення змішування безлічі факторів, була здійснена поправка на вік, стать і відомі супутні захворювання, пов’язані з вітаміном D, такі як цукровий діабет, хронічні захворювання легень і ішемічна хвороба серця.

Пацієнти були госпіталізовані з 1 березня по 7 квітня 2020 роки (пік першої хвилі пандемії) в лікарні загального профілю AZ Delta — лікарні третинного рівня. Середній вік пацієнтів склав 69 років; 41% склали жінки; 59% страждали на ішемічну хворобу серця.

Всім пацієнтам була проведена комп’ютерна томографія грудної клітини для визначення радіологічної стадії пневмонії COVID-19. Радіологічна стадія пневмонії розглядалася як відображення імунологічної фази COVID-19.

результати

  • Важливо відзначити, що результати не залежали від супутніх захворювань, пов’язаних з дефіцитом вітаміну D.
  • При надходженні в лікарню середній рівень вітаміну D склав 18 нг / мл (жінки — 20,7 нг / мл; чоловіки — 17,6 нг / мл).
  • Високий відсоток (59%, 109/186) пацієнтів з COVID-19 мав дефіцит вітаміну D (25 (OH) D <20 нг / мл) при надходженні (47% жінок і 67% чоловіків).
  • Серед чоловіків показники дефіциту вітаміну D збільшувалися в міру прогресування захворювання, з 55% на 1 стадії, 67% на 2 стадії і до 74% на 3 стадії пневмонії.

висновок

Численні обсерваційні дослідження показали, що низький рівень вітаміну D є основним предиктором несприятливих наслідків COVID-19.

За даними наглядової дослідження, заснованого на даних першої хвилі пандемії, дефіцит вітаміну D під час вступу до лікарні був пов’язаний з 3,7-кратним збільшенням ризику смерті від COVID-19.

Близько 60% пацієнтів з COVID-19 мали дефіцит вітаміну D на момент госпіталізації, причому чоловіки на пізніх стадіях пневмонії COVID-19 демонстрували найбільший дефіцит.

Існує чітка кореляція між рівнем 25 (OH) D і тимчасовими стадіями вірусної пневмонії, особливо у пацієнтів чоловічої статі

Нове дослідження має спонукати всіх клініцистів і органи охорони здоров’я серйозно розглянути питання про використання вітаміну D в якості додаткового інструменту в боротьбі з COVID-19, особливо для профілактики інфекції в осіб з високим ризиком COVID-19 і гіповітамінозу D, таких як літні люди.

Автори нового дослідження повідомили про більш поширеному дефіциті вітаміну D серед чоловіків, ніж серед жінок, що, швидше за все, може бути пояснено більш частим прийомом вітаміну D серед жінок в зв’язку з остеопорозом.

 

джерело

medscape.com/viewarticle/942497#vp_1

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook