Територія пацієнта

Чому так важко позбутися нікотинової залежності?

Нікотин — небезпечний «наркотик». Спробувавши його кілька разів, деякі люди вже не можуть без нього жити. Розвиток залежності пов’язаний із бажанням людини отримувати задоволення.

Likarni.com про особливості залежності людини від нікотину

Деякі речовини є фізіологічними нейромедіаторами, інші — стимулюють їх синтез. Особливо великий вміст дофаміну спостерігається в області мозку, яка відповідає за отримання радості, почуття задоволення, як від втамування спраги, оргазму. Подібна схема спостерігається при нікотинової залежності. Шкода паління полягає не тільки в негативному впливі тютюнового диму на організм курця, але й оточуючих людей. Він містить миш’як, чадний газ, ацетон, формальдегід і ще близько 140 небезпечних речовин.

Нікотин діє подібно ацетилхоліну. Останній являє собою нейромедіатор, який контролює роботу парасимпатичної нервової системи, зберігає баланс між активністю і сном, загальмованістю і гіперактивністю.

Людина, яка не курить, спробувавши нікотин вперше, може відчути нудоту, з часом з’являється тахікардія. Продовжуючи палити, він потрапляє в пастку, адже нікотин проникає в мозок через гематоенцефалічний бар’єр і вступає у взаємодію з ацетилхоліновими рецепторами.

Формування залежності в мозку

До найбільш поширених рецепторів в мозку відносяться a4b2, які беруть участь у синтезі дофаміну, глутамату, ГАМК, а також активно реагують на нікотин. Такий зв’язок створений природою для захисту зростаючого на грядці тютюну від травоїдних тварин. При його поїданні у них активується нервово-м’язові синапси, що супроводжується судомами.

В процесі розвитку залежності виділяють дві стадії:

  • нікотин стимулює вироблення дофаміну через рецептори А7;
  • нікотин порушує роботу рецепторів a4b2, через які відбувається блокування синтезу дофаміну.

Таким чином, концентрація дофаміну зберігається на високому рівні, що призводить до ейфорії. Залежність розвивається внаслідок «звикання» синапсів до регулярного надходження нікотину, через що вони перестають синтезувати природний ацетилхолін. Коли людина кидає палити, природного ацетилхоліну стає недостатньо для контролю над фізіологічними процесами, що супроводжується погіршенням загального стану.

Зона мозку, що відповідає за задоволення, при спробі курця позбутися нікотинової залежності, не реагує на інші «радощі» в житті (гроші, їжа, оргазм), тому настрій людини поліпшується тільки при відчутті тютюнового диму.

Чи винні гени?

Прямих доказів про зв’язок спадковості і куріння немає, проте є певна схильність до нікотинової залежності у людей з недостатньою кількістю рецепторів до дофаміну, що обумовлено генетикою.

Крім того, залежність швидше розвивається у тих, хто має дефект гена, який кодує фермент, що розщеплює нікотин в печінці. Дослідники помітили, що паління також пов’язане з расовою приналежністю. У 2002 році відбувся експеримент, в якому брали участь курці з китайським корінням і латиноамериканці. Так, в першій групі було виявлено, що люди засвоюють нікотин в меншій кількості і значно повільніше розщеплюють його в порівнянні з латиноамериканцями.

Передумови до паління

Генетичний фактор впливу на виникнення нікотинової залежності не має доказової бази, що не можна сказати про середовище проживання людини. Так, наприклад, дитина скоріше за все почне палити, якщо в його сім’ї батьки мають тютюнову залежність.

Також були проведені дослідження, завдання яких полягало у вивченні впливу особистості людини на розвиток залежності. Найчастіше шкідливі звички спостерігалися у неврастеніків, екстравертів, рідше — у сумлінних людей, інтровертів.

Боротьба з нікотином

У майбутньому лікувальна тактика щодо позбавлення від тютюнової залежності буде включати багато факторів, такі як спадковість, наявність шкідливих звичок, характер, коло спілкування, соціальний статус.

У 1985 році були проведені обстеження 1500 дітей до того моменту, як вони стали курцями. Так, більша схильність спостерігалася у нервових, гнівних дітей, з неблагополучних сімей і зниженим інтелектом.

Як кинути палити?

На сьогоднішній день існує безліч способів побороти залежність — жуйки, пластирі, спреї, вейп, а також медикаментозна терапія, спрямована на зменшення інтоксикації.

Також розроблені спеціальні мобільні додатки, які працюють за принципом «похвали». Вони розраховують, скільки грошей чоловік заощадив, відмовившись від сигарет на день, тиждень або місяць. Деякі додатки мають групи, де люди обмінюються думками, говорять про свої результати боротьби зі звичкою.

Які результати?

Кинувши палити, людина отримує масу позитивних ефектів:

  • протягом 12-ти годин без сигарет нормалізується робота серцево-судинної системи, знижується рівень окису вуглецю в крові;
  • через добу нікотин практично повністю виводиться з організму;
  • через три доби нікотин вже не реєструються в організмі, однак людина починає сильно нервувати;
  • через тиждень — виводиться котинін (метаболіт нікотину);
  • через 3 місяці методами аналізу волосся не вдається виявити колишнього курця серед людей, а також нормалізується синтез дофаміну;
  • до кінця року у людини збільшується маса тіла приблизно на 6-8%, що може стати стресом для неї і підставою для початку паління.

Приблизно 60-90% колишніх курців повертаються до шкідливої звички саме в перший рік боротьби із залежністю. Ризик рецидиву на другому і третьому роках не перевищує 4 %, а через 10 років до нікотину повертається лише 1% колишніх курців.

Комментировать

Нажмите для комментария