Статті

Чи знижує амлодипін ризик інсульту і деменції?

Нещодавно широкої аудиторії стали доступні результати довгострокового мультицентрового рандомізованого дослідження ASCOT. Виявилося, що пацієнти, які брали амлодипін , мають більш низький ризик розвитку інсульту протягом 20 років, а ось ризик деменції не знижується.

Дизайн дослідження

Дослідження Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial (ASCOT) включало 19 342 пацієнта з артеріальною гіпертензією і 3 або більше судинними факторами ризику та відсутністю ішемічної хвороби серця . Включення в дослідження відбувалося з 1999 по 2002 рік.

81% пацієнтів були чоловіками, середнє систолічний АТ становило 162 мм рт.ст., середнє діастолічний АТ — 92 мм рт.ст.

Пацієнтів рандомізовані в групу амлодипіну або атенололу. Терапія тривала протягом 5,5 років.

Дослідження було припинено достроково в 2004 році у зв’язку з виявленими достовірним зниженням смертності від усіх причин на тлі амлодипіну.

Дослідники спостерігали за пацієнтами і проаналізували частоту інсульту і деменції протягом 20 років.

результати

  • Терапія амлодипіном, що проводиться протягом 5.5 років, була асоційована з достовірним зниженням ризику інсульту, в порівнянні з атенололом (443 інсульту в групі амлодипіну vs. 552 інсульту в групі атенололу; коефіцієнт ризиків, 0,82; P = 0,003).
  • Не було виявлено відмінностей між групами по довгостроковій частоті розвитку деменції: 450 випадків в групі амлодипіну vs. 465 випадків в групі атенололу (коефіцієнт ризиків, 0,94; P = 0,323).

висновок

Згідно з результатами дослідження ASCOT пацієнти, які отримували амлодипін, мають 18% зниження ризику інсульту на протязі 20 років, у порівнянні з атенололом. При цьому ризик деменції достовірно не відрізняється між групами.

Джерело: Damian McNamara. ASCOT: Amlodipine Cuts Stroke, Not Dementia Over Decades. Medscape. June 2020.

Комментировать

Нажмите для комментария