Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту і блокатори рецепторів ангіотензину ІІ 1го типу. Дані експериментальних досліджень.
РАДЧЕНКО Г. Л., СІРЕНКО Ю. М.
НДЦ «Інститут кардіології імені академіка М. Д. Стражеска» АМН України, м. Київ
Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (ІАПФ) і блокатори рецепторів ангіотензину ІІ 1го типу (БРА) широко ввійшли в практику лікування пацієнтів із серцевосудинними, цереброваскулярними, нирковими захворюваннями й цукровим діабетом.
БРА з’явилися в 1995 році й були представлені як препарати, що краще, ніж ІАПФ, пригнічують ефекти ангіотензину II. Це пояснювалося тим, що ІАПФ блокують тільки основний шлях утворення ангіотензину II (він може утворюватися іншими шляхами), а БРА блокують рецептори до ангіотензину II і тим самим блокують його дію незалежно від того, яким шляхом відбулося утворення ангіотензину II. Іншими словами, БРА були покликані скоріше блокувати ренінангіотензинову систему (РАС) більше, ніж ІАПФ. Крім того, з’явилися дані, що з часом відбувається «вислизання» дії ІАПФ через збільшення утворення ангіотензину II іншими шляхами. Все це плюс добра переносимість БРА призвели до того, що дана група препаратів стала широко використовуватися в лікуванні пацієнтів з артеріальною гіпертензією (АГ), цукровим діабетом, серцевою недостатністю. З’явилися численні дослідження, які показали, що БРА ефективно знижують артеріальний тиск (АТ) [13, 36, 88], поліпшують симптоматику при серцевій недостатності (СН) [15, 17, 19, 27, 50, 52, 55, 59, 6062], зменшують прогресування ураження нирок при цукровому діабеті [9, 38,58], знижують частоту розвитку інсульту [13,46, 47, 63. 65], нових випадків цукрового діабету [46, 76] і пароксизмі фібриляції передсердь [13, 36].
Поряд із даними про позитивний вплив БРА з’явилися свідчення, що не все так добре. Так, в експериментальних дослідженнях було показано, що блокада рецепторів ангіотензину II 1го типу призводить до стимуляції рецепторів ангіотензину II 2го типу. Це справляє, крім позитивних, ряд негативних ефектів, які, у свою чергу, можуть мати наслідки, що проявляються клінічно [1,5,18,40, 44, 53, 80]. У деяких клінічних дослідженнях з’явилися вказівки на те, що терапія БРА поєднана зі збільшенням ризику розвитку інфаркту міокарда (ІМ) [28, 36]. У декількох метааналізах також було підтверджено, що БРА збільшують імовірність розвитку ІМ [67—69] і практично не впливають на смертність [68]. У відповідь почали з’являтися численні публікації, що вказують на зворотне — на відсутність негативного впливу БРА на частоту розвитку ІМ. Фактично з 2004 року й до сьогодні (останній метааналіз був зроблений у липні 2008 р., а знайдена нами публікація, що торкається цього питання, — у травні 2009 року) провідні спеціалісти в галузі кардіології вважали своїм обов’язком висловити власну думку або провести свій метааналіз щодо оцінки впливу БРА на частоту розвитку ТМ й інших серцевосудинних ускладнень. З’явилися результати прямого порівняння ефективності іАПФ і БРА в пацієнтів високого ризику [22, 70]. Дана стаття є оглядом цих публікацій. Автори постаралися максимально всебічно й неупереджено підійти до висвітлення даної проблеми, показати доводи за та проти твердження, що БРА підвищують ризик розвитку ЇМ.
За та проти: дані експериментальних досліджень
За. Блокада рецепторів ангіотензину II 1го типу призводить до того, що вміст ангіотензину II збільшується. Це сприяє стимуляції рецепторів ангіотензину II 2-го типу, яка не врівноважується стимуляцією рецепторів 1-го типу. Тривала стимуляція рецепторів ангіотензину 11 2го типу може запускати апоптоз. пригнічувати ангіогенез і зменшувати синтез фіброзної тканини, що потенційно може викликати пригнічення росту колатеральних судин у відповідь на ішемію, стоншення фіброзної оболонки атеросклеротичної бляшки іі підвищення ймовірності її розриву [1, 5, 6, 10, 12, 18, 29, ЗІ, 33, 40,44, 66, 78, 79]. Крім того, існують дані, які вказують на те, що стимуляція рецепторів 2го типу сполучена з розвитком гіпертрофії кардіоміоцитів, сприяє підтримці запалення в нирках [33, 43, 44. 87, 89. 90].
При обстеженні 509 родин, які проживають в Об’єднаному Королівстві й мають в анамнезі ранній розвиток ішемічної хвороби серця (ІХС), був виявлений зв’язок між поліморфізмом гена рецепторів 2го типу (1332 G/А) і передчасним розвитком ІХС [3]. Це може означати, що передчасний розвиток ІХС пов’язаний з експресією рецепторів 2го типу [87].
Крім рецепторів 2го типу були виявлені також рецептори ангіотензину II 4го типу, пов’язані з вивільненням інгібітору активатора плазміногену — потужного інгібітору фібринолізу й предиктора розвитку смерті притрансмуральному ІМ [53]. На цей час немає даних, які вказують нате, що застосування БРА призводить до стимуляції рецепторів 4го типу, однак є дані, які демонструють, що в інсулінорезистентних пацієнтів з АГ, які приймали гідрохлортіазид, лікування іАПФ сприяло зниженню інгібітору активатора плазміногену, а лікування БРА супроводжувалося його збільшенням [53].
ІАПФ відрізняються від БРА здатністю збільшувати вміст брадикініну, то інгібує агрегацію тромбоцитів і циркуляцію інгібітору активатора плазміногену, сприяє вивільненню простациклінів, N0 й ендотелій залежного гіперполяризуючого фактора [78, 90]. Крім того, брадикінін має кардіопротективну дію: обмежує зону інфаркту, зменшує ймовірність виникнення аритмії, індукованої ішемією. БРА практично не впливають на вміст кінінів[25.91].
На відміну від БРА показаний вплив іАПФ на функцію ендотелію через інші механізми. Вони здатні змінювати активність циклооксигенази2 (ЦОГ2), що спричиняє підвищення рівня простаіцикліну ^12) і простагландину Е2, не впливаючи на вміст тромбоксану А2 (К. Кohlstedt еt аі., 2006; С. Кгатег еt аі., 2002).
Проти. Роль рецепторів 2го типу до кінця не вивчена. Вміст цих рецепторів змінюється в процесі розвитку людини (при внутрішньоутробному розвитку їхня кількість є найбільшою) і при виникненні деяких патологічних станів (після ІМ їхній вміст і активність у кардіоміоцитах збільшуються) [35, 40, 41 ]. Із цим пов’язують те, що, можливо, рецептори 1-го типу є фактором, що сприяє росту й розвитку. При експериментальному ІМ у щурів БРА кандесар тан та ірбесартан значимо обмежували зону інфаркту та збільшували експресію рецепторів 2го типу [35]. При цьому не було виявлено, що недолік кініну при лікуванні БРА якось впливав на функцію міокарда (що суперечить зазначеним вище твердженням про позитивну кардіопротективну дію кінінів). Рецептори 2го типу в значній кількості виявлені в ендокринних клітинах, і вважається, що вони відповідальні за локальну циркуляцію й ангіогенез. Аналогічно з рецепторами 2го типу пов’язують посилення розвитку колатеральних судин і підвищення резистентності до гіпоксії нервової тканини, шо часто служить поясненням більш вираженої церебропротекторної дії БРА [2, 14, 23, 32, 45]. Попереднє призначення кандесар тану, але не раміприлу, у субгіпотензивних дозах обумовлювало значне зменшення зони інфаркту мозку у щурів при оклюзії церебральних артерій (М. Кrikov еt аі., 2008).
Існують дані, які вказують на те, що рецептори 2го типу здатні відстрочити загибель нервової клітини. Тобто їхня стимуляція не активує (як указувалося вище), а уповільнює апоптоз [5, 18].
Припускається, що при звичайних умовах рецептори 2го типу забезпечують вазодилатацію, сприяють вивільненню N0, стимулюють діурез і натрійурез, мають антипроліферативну дію та працюють як противага рецепторам 1го типу [41, 43, 57, 78].
Що стосується зв’язку з розвитком гіпертрофії, то в ряді експериментальних досліджень було показано, що рецептори 2го типу інгібують гіпертрофічні процеси в коронарних артеріях, попереджають їх ремоделюван ня [2].
Отже, на даний момент існують суперечливі експериментальні дані про блокаду рецепторів 1го типу й стимуляцію рецепторів 2го типу, що не дозволяє говорити про значиму перевагу ІАПФ і шкідливий вплив БРА й екстраполювати ці дані для пояснення їх клінічного ефекту. Більшість експериментальних досліджень проведена на тваринах, їхні результати не можна повністю переносити на людей. Хоча би з тієї причини, що кількість типів рецепторів ангіотензину ІІ у різних тварин і людини відрізняється.
Крім того, дуже часто буває, що експериментальні дані не підтверджуються при клінічних дослідженнях. Так, виявилося, що метформін і феноформін, препарати одного класу й фармакологічної дії, при клінічних дослідженнях мали різний вплив на частоту розвитку ацидозу. Аналогічно не всі глітазони знайшли своє застосування в клініці. Забезпечення подвійної блокади при одночасному призначенні ІАПФ і БРА з погляду експерименту було б оптимальним (немає феномену «вислизання», повна блокада РАС, позитивні ефекти ІАПФ) [79] і, здавалось би, вирішило б усі проблеми, але в дослідженні ОNТАRGЕТ [70] встановлено, що така комбінація була пов’язана зі збільшенням необхідності у проведенні гемодіалізу/імовірності підвищення рівня креатиніну у 2 рази/смерті на 9 % (Р=0,037).
За та проти: клінічні дослідження й метааналізи
У 2004 році були опубліковані два метааналізи. В одному з них V.C. Lee і співавт. відзначають, що в пацієнтів із СН і високим ризиком виникнення ІМ приймання БРА сприяло зниженню смертності від усіх причин і госпіталізацій із приводу СН порівняно з плацебо й не було виявлено розбіжностей між впливом БРА й ІАПФ на будьякі кінцеві точки [42]. В іншому метааналізі G. Strippoli і співавт. затверджували, що при діабетичній нефропатії ІАПФ істотно й вірогідно зменшували загальну смертність (OR = 0,79; Р = 0,04), у той час як БРА на неї не впливали (OR = 0,99; Р = 0,95) [69].
Крім метааналізів, ще раніше з’явилися результати дослідження VALUE і СНАRМАlternative [28, 36, 88]. У дослідженні VALUE, що включало пацієнтів високого ризику з АГ, група тих, хто отримував лікування на основі БРА валсартану, вірогідно не відрізнялася від групи, що одержувала амлодипін, за частотою розвитку первинної кінцевої точки (кардіоваскулярна смертність і захворюваність), але частота розвитку ІМ й інсульту була істотно вищою в групі валсартану — відповідно на 19 і 13 % (Р = 0,02 і Р = 0,08) [36]. При цьому відзначалася різниця в досягнутому рівні АТ: пацієнти, які одержували амлодипін, мали більш низький систолічний (САТ)/діастолічний (ДАТ) АТ на 1,8/1,5 мм рт.ст. [88]. У дослідженні СНАRМАlternative, незважаючи на більший ступінь зниження АТ (ДСАТ/ДАТ = 4,4/3,9 мм рт.ст.), відзначалося збільшення частоти розвитку ІМ на 36 % у пацієнтів із СН, які не переносили іАПФ й одержували кандесартан, порівняно з хворими, які отримували пла цебо [28]. При цьому в дослідженнях CHARMPreserved і CHARMAdded не відзначалося такого впливу на частоту розвитку ІМ [27, 52, 60,92]. При аналізі всіх галузей дослідження CHARM було виявлено, що застосування кандесартану сумарно не збільшувало частоту розпитку ІМ (OR = 0,92, невірогідно (НВ)) [60].
В інших 7 дослідженнях із застосуванням БРА, результати яких були опубліковані до листопада 2004 року, не було відзначено вірогідного збільшення частоти розвитку ІМ при прийманні препаратів даної групи. Проте в листопаді 2004 року з’являються коментарі двох канадських дослідників S.Verma і М. Strauss у журналі British Medical Journal за назвою «Блокатори рецепторів ангіотензину й інфаркт міокарда. Дані препарати можуть підвищувати частоту розвитку інфаркту міокарда — і пацієнти повинні знати про це» [84]. У цих коментарях автори висловлюють сумнів, що настільки виражене збільшення частоти розвитку ІМ у дослідженні VALUE можна пояснити лише різницею в рівні АТ (це, скоріше, було б справедливо для інсульту). Тим більше що в дослідженні CHARMAlternative відзначалася більш істотна різниця в рівні досягнутого АТ при прийманні кандесартану порівняно з плацебо, проте частота ІМ була вірогідно вищою саме в групі, яка отримувала БРА. А в дослідженні CHARMPreserved різниця в зниженні АТ досягла 7/3 мм рт.ст. порівняно з плацебо, але вірогідного зниження частоти ІМ не було, а смертність і частота госпіталізацій із приводу СН знизилися лише на 13 і 11 % відповідно. У дослідженні SCOPE[47] використання кандесартану порівняно із застосуванням плацебо сприяло зниженню АТ на 3,2/1,6 мм рт.ст., однак частота розвитку ІМ була невірогідно вищою (на 10%). У дослідженні LIFE[13, 46] пульсовий АТ був на 1.7 мм рт.ст. нижчим у групі, яка одержувала лозартан, однак не спостерігалося вірогідного зниження частоти розвитку ІМ. У дослідженнях RENAAL[9] і IDNT(IRMA) [58] БРА вірогідно зменшували прогресування нефропатії у хворих із нефропатією й цукровим діабетом 2го типу, але вони вірогідно не впливали на частоту розвитку кардіоваскулярних подій, від яких у 30 і 24% випадків відповідно пацієнти, включені в дослідження, умирали. Більше того, ірбесартан невірогідно на 36 % збільшував частоту розвитку ІМ, незважаючи на зниження АТ. При цьому автори відзначають, що іАПФ у середньому на 20% зменшують частоту розвитку ІМ у пацієнтів із цукровим діабетом, АГ, нирковою недостатністю й атеросклерозом [8, 82]. На завершення вони порушують питання: «При призначенні БРА, особливо валсартану, чи потрібно повідомляти пацієнту про підвищений ризик розвитку ІМ?» Можливо, говорять вони, результати дослідження ONTARGET/TRANSCENDдозволять відповісти на це питання.
Після даної публікації почали з’являтися коментарі, метааналізи, інтерв’ю в засобах масової інформації, які або підтримували, або спростовували твердження канадських дослідників.
У березніквітні 2005 року в журналі Cardiovascular Journal of South Africa з’являються коментарі відомого фахівця у фармакотерапії серцевосудинних захворювань професора L. Оріє [56] і професорів J. Кєг і Р. Rheeder [39]. J. Кєг і Р. Rheeder провели метааналіз результатів всіх досліджень із застосуванням БРА, а також вивчили попередні метааналізи й не виявили вірогідного негативного впливу БРА на розвиток ІМ (RR = 1). Згідно з метааналізом L. Opie, ризик розвитку ІМ на фоні приймання БРА становить 1,046 (НВ), що є порівнянним зі збільшенням на 5 % частоти виникнення ІМ на фоні застосування лізиноприлу в дослідженні ALLHAT [4]. Його дивувало, що S. Verma і М. Strauss не згадали, що в дослідженні CHARM спостерігалося вірогідне зниження загальної смертності й комбінованої кінцевої точки (кардіоваскулярна смерть, госпіталізація з приводу СН, нефатальний ІМ). Що стосувалося метааналізу при нефропатіях, то G. Strippoli і співавт. свої висновки про позитивний вплив іАПФ в основному базували на даних дослідження МООНОРЕ [54], але це дослідження не включало істинну нефропатію (як у дослідженнях RENAAL і IDTNT), що була критерієм виключення. Тому не можна говорити про вплив на прогноз при нефропатії іАПФ. Безумовно, необхідні подальші дослідження.
У травні 2005 року публікується повідомлення професора J. McMurray, який був одним з учасників організації дослідження VALUE [51]. У ньому J. McMurray називає дані, наведені S. Verma і М. Strauss, «неповними, неточними й неправильно проаналізованими». В аналіз не були включені результати досліджень OPTIMAL [55] і VALIANT [15], у яких проводилося пряме порівняння БРА (лозартану й валсартану відповідно) й іАПФ (кап топрилу) у хворих із гострим ІМ і дисфункцією лівого шлуночка або СН. У цих дослідженнях не відзначалося вірогідної різниці між групами порівняння у впливі на частоту розвитку ІМ. У дослідженні RENAAL частота виникнення ІМ була статистично невірогідною, але істотно нижчою (на 26 %), ніж у групі порівняння. Крім того, дане дослідження не було сплановане як дослідження для визначення кардіоваскулярних подій (інакше треба було б змінити хоча б число учасників). І безумовно, потрібно враховувати, що активна терапія, з якою порівнюють застосування БРА, може знижувати частоту розвитку ІМ.
На 15му конгресі Європейського товариства гіпертензії в Мілані (червень 2005 р.) було повідомлено про результати одного з найбільших метааналізів, що регулярно проводиться експертами декількох клінічних груп — The Blood Pressure Lowering Treatment Trialists’ Collaboration (BPLTTC) [30]. Дані цього метааналізу спираються на результати великої кількості досліджень і надалі використовуються для написання клінічних керівництв з лікування АГ. На конгресі доповідалося про результати порівняння ефективності іАПФ і БРА. У цьому аналізі був зроблений акцент на тому, щоб визначити, чи мають ці препарати додатковий вплив на частоту розвитку кінцевих точок, що не залежить від їхньої здатності знижувати АТ. 29 досліджень з участю 160 тис. пацієнтів і розвитком 17 тис. подій були проаналізовані в даному метааналізі. Згідно з кінцевими даними, іАПФ, крім зниження АТ, не мають додаткового вірогідного впливу на частоту розвитку інсульту +1 % (95% довірчий інтервал (СІ) 9…+ 12 %) і частоту виникнення СН — 10 % (95% довірчий інтервал 10 — 0 %), але справляють такий додатковий вплив, як вірогідне зниження ризику ІХС на 9 % (95% СІ 14…3 %). Це означає, що позитивний вплив іАПФ на частоту розвитку інсульту й СН пов’язаний з їхньою здатністю знижувати АТ, а на частоту розвитку ІХС — зі зниженням АТ й з додатковими, що не залежать від зниження АТефектами іАПФ. БРА, крім їхнього впливу, пов’язаного зі зниженням АТ, не мали вірогідного додаткового позитивного впливу ні на частоту розвитку інсульту — 2 % (95% СІ 32…+3%), ні на частоту розвитку ІХС +7 % (95% СІ 7…+24%). ні на частоту розвитку СН 16% (СІ 36…+5 %). Це означає, що позитивний вплив цієї групи препаратів на частоту розвитку зазначених подій пов’язаний винятково зі зниженням АТ. При порівнянні двох груп препаратів — іАПФ і БРА — не було виявлено вірогідної різниці в їхньому впливі на частоту виникнення інсульту й СН (рис. 1). Однак відзначалися вірогідні розходження за специфічним, незалежним впливом їх на частоту розвитку ІХС (Р = 0,001). Це означає, що іАПФ на відміну від БРА мають специфічні захисні переваги в попередженні ІХС. Надалі ці дані підтвердилися при проведенні чергового метааналізу в 2007 році [7],
Недоліками даного метааналізу були: групи порівняння сильно відрізнялися за кількістю (104 933 пацієнти в групі іАПФ і 32 603 пацієнти в групі БРА), що могло впливати на статистичні розрахунки; метою даного метааналізу було оцінити тільки додаткові ефекти двох груп антигіпертензивних препаратів, а не взагалі їхній вплив на частоту розвитку подій; до моменту проведення аналізу не існувало масштабних досліджень, у яких би порівнювалась ефективність БРА й іАПФ; у даному метааналізі не проводилося пряме порівняння впливу ІАПФ і БРА на частоту розвитку ІМ, що не дає відповіді на питання, чи підвищують БРА частоту розвитку ІМ порівняно з іАПФ.
Дослідники зробили висновки: у реальному житті різниця між антигіпертензивними препаратами дуже мала і їхня наявність поступається за своєю значимістю самому зниженню АТ. Комбінована терапія АГ, яка би включала іАПФ, могла б мати переваги. Терапія ж БРА, за словами професора S.K^ldsen (президента Європейського товариства гіпертензії в момент підготовки метааналізу), є безпечною, винятково добре переносимою, такою, що має органопротекторні властивості й попереджає розвиток несприятливих подій. Особливо ці препарати ефективні при СН і мають здатність знижувати частоту розвитку нових випадків цукрового діабету.
На підтримку БРА у вересні 2005 р. у журналі British Medical Journal з’являються результати метааналізу М. МсDonald і співавт., що включав дані 19 досліджень [48]. Аналізувався вплив БРА на частоту розвитку ІМ порівняно з планово й іАПФ. Виявилося, що не спостерігалося вірогідного впливу БРА на розвиток ІМ порівняно з плацебо (OR = 0,94; Р = 0,55) та з іАПФ (OR= 1,01; Р = 0,91). На підставі доступних на той момент даних автори роблять висновок, що малоймовірно, щоб БРА збільшували частоту розвитку ІМ, необхідні дані додаткових досліджень, у тому числі ONTARGET/TRANSCEND.
У Еигореап НеаП іоигпаі восени 2005 р. публікуються метааналіз Р. Уепіесспіа і співавт. [81] і коментарі до нього М.5ігаіі5£ і співавт. |67). Метааналіз включав дані лікування 31 958 пацієнтів, які брали участь в І [ дослідженнях. При ньому проводилося порівняння БРА з ІАПФ, плацебо й іншими антигіпертензивними препаратами. Даний метааналіз відрізнявся високим рівнем статистичної обробки, коли порівняний проводилися за двома різними моделями. Згідно з його результатами, не було виявлено вірогідної різниці у впливі на розвиток ЇМ між БРА й ІАПФ (ОК = 0,99; НВ), БРА та плацебо (ОК = 0,96; НВ), однак відзначалася майже вірогідна різниця порівняно з іншими антигіпертензивними препаратами (ОК = 1,16; Р = 0,06 при використанні статистичної моделі гагкіотеіТесі і Р = 0,017 при використанні моделі Пхесі егГесі). За впливом на частоту розвитку всіх фатальних подій БРА вірогідно не відрізнялися від ІАПФ (ОК = 1,06, НВ) та інших антигіпертензивних препаратів (ОК = 0,99. НВ). Порівняно з плацебо БРА вірогідно знижували частоту розвитку фатальних подій ((Ж = 0,91; Р = 0,042 при використанні обох статистичних моделей). При порівнянні БРА з ІАПФ, іншими антигіпертензивними препаратами й плацебо не відзначалося вірогідних розбіжностей за впливом на частоту ЇМ (ОК= 1,03, НВ) і фатальних полій (ОК = 1,0. Н В). Автори роблять висновки, що дані проведеного метааналізу не підтверджують гіпотезу про те, що БРА мають якийнебудь негативний вплив, необхідні результати прямих порівняльних проспективних рандомізованих досліджень для відповіді на питання, чи підвищують БРА ймовірність розвитку ЇМ.
Коментарі до цієї статті були зроблені спільно канадськими вченими професорами М. 5(гаи$5, Е. Іопп, 5. Уегта [67|. Дані коментарі починаються з оцінки результатів ВРІЛТС (2005). Автори вказують, що в цьому аналізі продемонстрована перевага ІАПФ у по передженні виникнення коронарних подій перед БРА, й цитують: «Якщо один режим доведено є хоча б трохи більш ефективним, ніж інший, то вибір цього режиму може запобігти тисячам кардіоваскулярних подій що року». У метааналізі Р. УепкссНіа і співавт. показано, шо БРА в цілому не справляють негативного впливу на розвиток ЇМ. При цьому якщо порівнювати окремо з іншими антигіпертензивними препаратами, то БРА трохи збільшують частоту ЇМ. Це ніяк не може бути пояснене тим. шо препарати порівняння мають здатність знижувати ймовірність розвитку ЇМ, адже, як відомо, ні ате нолол, ні амлодипІн не довели, не зважаючи на зниження АТ, свою ефективність у попередженні ЇМ.
Автори коментарів також уважають, шо не можна включати в метааналіз неоднорідні дослідження. У дослідженнях СНАКМАоЧІес!іУаіНЕРТ і00 і93 % пацієнтів відповідно приймали перед включенням удослі. дження іАПФ. У УАІЛАТЛТ 39 % учасників одержували ІАПФ після розвитку ЇМ, шо відмінялися в середньому на 5 днів, коли відбувалася рандомізацІя. При иьо му найбільша різниця в смертності була саме на першому тижні ЇМ, коли ше могла зберігатися дія ІАПФ. Надалі рівень смертності при терапії каптоприлом і валсар таном не відрізнявся. Тому на сьогодні залишається невідомим, чи однаково ІАПФ і БРА впливають на смертність у постінфарктних хворих, які до цього не отримували блокатори РАС. У дослідженні ОРТІМАЬ, у якому порівнювали лозартан із каптоприлом у хворих ізСН після ЇМ, не спостерігалося розходжень у впливі на частоту ЇМ, однак при прийманні каптоприлу відзначалося вірогідно більше зниження кардіоваскулнрної смерті. Але в дослідженні ОРТІМАІ всі включені пацієнти перед цим не приймали іАПФ. Можливо, тому, роблять висновок автори, результати ОРТІМАЬ відрізнялися від таких УАІ.ІА>П Однак необхідно враховувати, що обидва дослідження були побудовані за принципом попіпГегюгііу: «одна терапія незначимо гірша, ніж інша». Тобто малоймовірно, шо валсартан гірший, ніж капто прил, але за своєю ефективністю він не такий самий, як каптоприл.
М. 5ігаіі55 і співавт. також торкнулися питань впливу зниження АТ на частоту розвитку ЇМ. Згідно з отриманими раніше даними ]30, 82], зниження САТ на 10 мм рт.ст. асоціюється зі зниженням ризику ЇМ на 15 %. ІАПФ. згідно з аналізом ВРІЛТС, мають додаткову позитивну дію щодо виникнення ЇМ, шо існує неза лежно від зниження АТ [ЗО]. БРА мають здатність знижувати АТ, але не впливають на частоту розвитку ЇМ (дослідження СНАКМ АКегпаіле, СНАКМРгезепео1, ЮІМТ). Крім цього, автори торкнулися деяких експериментальних даних, які свідчать про те, шо тривала стимуляція рецепторів ангіотензину II 2го типу може справляти негативну терапевтичну дію (див. више). Тому, на думку авторів коментарів, іАПФ необхідно призначати всім пацієнтам із ІХС з СН або дисфункцією лівого шлуночка й без них і/або з цукровим діабетом. БРА можуть бути альтернативою при СН, АГ і цукровому діабеті тоді, коли існує непереносимість ІАПФ, або можуть додаватися до іАПФ при СН. Немає доказів ефективності БРА в пашєнтів зі стабільною ІХС без СН. Надалі потрібні результати прямих порівнянь у клінічних дослідженнях (насамперед дослідження ОІЛТАКСЕТ/ТКАІМЛСЕЛ) і більших (популяційних) дослідженнях.
Фактично дані коментарі грунтуються на принципі: немає прямих доказів, що БРА збільшують частоту розвитку ЇМ, однак при позитивному впливі на АТ вони цю частоту не знижують. При цьому автори забувають, що самі говорили про атенолол і амлолипін як про препарати, що знижують АТ, але не впливають на ймовірність розвитку ЇМ. Тобто не всі антигіпертензивні препарати мають дію, спрямовану на попередження розвитку ураження коронарних артерій.
У 2005 році були опубліковані результати метааналізу М. Уоіре і співавт., згідно з яким БРА не підвищують ризик розвитку ЇМ [85|.
У січні 2006 року у журналі ‘оигпаї оґ Нитап Нурегіепкіоп ВИЙШОВ черговий метааналіз В. Спеи пе і співавт., шо включає дані трьох досліджень — ЬІРЕ, 5СОРЕ і УАЬІІЕ 111 ]. Згідно з викладеними в ньому даними, БРА невірогідно знижували частоту розвитку смерті від усіх причин (ККК = 0,96: 95% СІ 0,881,06;
Р = 0.45), вірогідно збільшували ймовірність розвитку* ЇМ (ККК = 1,12; 95% СІ 1,011,26; Р = 0,041) і дуже значимо зменшували ймовірність розвитку цукрового діабету (ККК = 0,80; 95% СІ 0,740,86; Р < 0.0000001).
Автори роблять висновки, що «зниження ймовірності розвитку цукрового діабету може частково переважати збільшення частоти розвитку ЇМ. Більшості пацієнтів з АГ необхідне лікування більше ніж одним класом антигіпертензивних препаратів. Невеликі розходження влікуванні не повинні переважати над важливістю контролю АТ».
Найцікавіша полеміка з питання впливу БРА на частоту розвитку ЇМ й інші кінцеві точки розгорнулася на сторінках журналу Сігсиіаііоп у серпні 2006 року, коли піл рубрикою «Спірні питання в кардіоваскулярній медицині» були опубліковані два огляди (обидві групи дослідників з Канади), шо включали дані власних метааналізів. В одному огляді наводилися дані, що підтверджують негативний вплив БРА, в іншому — що спростовують його. При цьому проводився окремий аналіз досліджень, у яких брали участь пацієнти з певною патологією (АГ, СН, ЇМ, захворювання нирок). Наприкінці кожної статті містилися коментарі опонентів.
К. Твиуикі і співавт. стверджували, що в дослідженні УАШЕ збільшення ризику розвитку ЇМ на фоні терапії вал сартаном порівняно з амлодипіном пов’язане з різницею в досягнутому рівні АТ [77]. Аналіз ВРІЛТС не лає жодної інформації про негативний вплив БРА. У ньому показано тільки те, що ефективність БРА залежить від їхньої здатності знижувати АТ й вони не мають додаткової дії, у тому числі й на розвиток ЇМ. Безумовним недоліком даного аналізу було невелике число пацієнтів, які брали участь у дослідженнях із БРА. Автори відзначають, що необхідне проведення додаткових досліджень. БРА показали позитивний вплив на функцію нирок, і не спостерігалося вірогідного збільшення частоти розвитку ЇМ у пацієнтів із цукровим діабетом. Метааналіз Зіірроіі і співавт. (см. вище) був проведений некоректно, тому шо дослідження з використанням ІАПФ включали переважно пацієнтів із цукровим діабетом 1го типу, які за прогнозом значимо відрізняються від пацієнтів із цукровим діабетом 2го типу. У дослідженні ОЕТАІЬ не було виявлено вірогідної різниці в частоті виникнення ЇМ при прийманні телмісартану й еналаприлу (ОК = 1,36, Н В). Надалі потрібні додаткові дослідження за участю пацієнтів із цукровим діабетом. При лікуванні БРА серед хворих СН відзначалося зниження смертності від усіх причин і госпіталізацій із приводу СН порівняно з пацієнтами, які приймали плацебо, і не було виявлено вірогідних розбіжностей при порівнянні з ІАПФ. Результати власного метааналізу показали, що БРА не збільшували ризик розвитку ЇМ у хворих із СН [77]. У дослідженні УАЬІАІМТ не відзначалося вірогідних розбіжностей між валсартаном і каптоприлом у частоті розвитку ЇМ і смерті (ОК = 1,0. НВ) у пацієнтів високого ризику з дисфункцією лівого шлуночка/СН після ЇМ. Призначення кандесартану в дослідженні СНАКМ сприяло вірогідному зниженню ризику кардіоваскулярної смертї/нефатального ЇМ порівняно з плацебо (ОК = 0,87). Якшо БРА справляють ушкоджуючий вплив, це було 6 видно в пацієнтів різних категорій незалежно від ризику й попередньої терапії. Тому необхідне проведення метааналізу різних дослідженьдля отримання загальної картини. Автори здійснили такий метааналіз. Основні результати подані на рис. 2. Даний метааналіз включав 25 досліджень, 68 711 пацієнтів, понад 4000 випадків ІМ. Як видно на рис. 2, загальний ризик розвитку ТМ на фоні БРА становить 1,03 (НВ>. З огляду на це К. Ті’цуикі і співавт. роблять ВИСНОВКИ, що БРА є «безпечною ефективною альтернативою ІАПФ у пацієнтів високого ризику. Ми не відстоюємо переваги БРА перед ІАПФ, ми тільки стверджуємо, що вони не підвищують ризик розвитку ЇМ. ІАПФ залишаються препаратами вибору для зниження ризику ІМ».
Стаття опонентів, М. Зігашк і А. Наїї. починається цитатою Коперника: «Знання того, шо ми знаємо те, що ми знаємо, і знання того, що ми не знаємо те, що ми не знаємо, і є істинні знання» [68]. У статті висувається концепція БРАпарадокса, яка полягає в тому, що немає доказів того, що БРА підвищують ризик розвитку ЇМ, але немає й доказів того, що вони знижують ризик розвитку ЇМ. Автори ретельно аналізують дані експериментальних досліджень і доходять висновків, що поряд із позитивними ефектами, можливо, існу— ють негативні наслідки тривалої стимуляції ангіотензинових рецепторів 2го типу, що може впливати на клінічний перебіг захворювання.
На їхнюдумку, ІАПФ мають прямі докази ефективності у хворих з ІХС (дослідження ЕІЖОРА, НОРЕ, РЕАСЕ 121, 24, 93| і їх сумарний аналіз |26|). їх вплив на частоту розвитку кардіоваскулярних подій не обмежується тільки зниженням АТ. Додавання ІАПФ супроводжується додатковим (на 9—12 %) зниженням ризику ЇМ |7, 30]. У той же час у багатьох дослідженнях БРА знижували АТ, але не знижували й не збільшували частоту розвитку ІМ. Так, удослідженні 1,1 РЕ лозартан знижував пульсовий АТ на 1,7 мм рт.ст. більше, ніж атенолол, а частота розвитку ЇМ була вищою на 5 % у групі лозартану. У дослідженні 5СОРЕ приймання кандесартану сприяло зниженню САТ/ДАТ на 3,2/1,6 мм рт.ст. більше, ніж плацебо, однак частота розвитку ЇМ була невірогідно вищою на 10 %. У дослідженні УАШЕ різниця у впливі на частоту розвитку ІМ досягла статистично вірогідних розбіжностей у 19 % на користь амлодипіну порівняно з валсартаном. При цьому спостерігалася також різниця в зниженні АТ на користь амлодипіну — 1,8/1,5 мм рт.ст. Цією різницею АТ багато хто й пояснював більш виражене зниження частоти ЇМ при терапії амлодипіном. Але, стверджують автори, відповідно до первісної гіпотези дослідженняУАПЛЕ, передбачуванеОКдля ІМ повинне було б становити 0,98 при відхиленні САТ на 2,2 мм рт.ст. У реальному ж дослідженні ОК склало 1,19.
Тому різний вплив амлодипіну й валсартану на частоту розвитку ЇМ не може бути пояснений різницею в рівні АТ.
УдослідженнихЕиТЕІЕуаІиаііопоПОїапапІпТііе ЕІсіегіу) [62] і Уа1НЕРТ(УаІ5аПапНеаП Раііиге Тгіаі) був показаний позитивний вплив БРА на смертність у хворих СН, однак ці дослідження були нечисленними. У пілотному дослідженні КЕЗОІУО (Кааотігесі Еуаіиаііоп оГ5ігаіе(;іе5 ГОг і_еП Уешгісиіаг Оукплісііоп) канде сартан 16 мг за первинними кінцевими точками не відрізнявся від еналаприлу 20 мг |49|. Однак це дослідження було достроково припинене через більшу смертність і частоту госпіталізацій із приводу СН у тих, хто використовував кандесартан. У дослідженні ЕЬІТЕП [61] не було статистично вірогідних відмінностей за впливом на кінцеві точки між лозартаном і каптопри лом, тобто позитивні результати дослідження ЕІЛТЕ не підтвердилися. Дане дослідження, а також ОРТІМААЬ (Оріітаї Тгіаі 1п Муосагсііаі іпГагспоп «ііп іКе АпЛіоіешіп II АШавоіші ІЛозаПап) і УАЬІАІЧТ (УАЬаагіап Іп Асиїе туосагсііаі іЖагсТІоп), у яких БРА порівнювалися з кап топрилом, мали середню тривалість 2,5 року, у той час як у дослідженні 5АУЕ (5игуіуа1 Але! Уепігісиіаг ЕпІагЛетепІ) різниця в ефективності на користь капто прилу порівняно з плацебо відзначалася на етапі 3,5 року. Тобто якби дослідження тривали більш довгий період, то, можливо, результати були б на користь каптоприлу (препарату першого покоління ІАПФ!). Автори даного огляду знову торкалися особливостей лікування пацієнтів у дослідженні СНАКМ. Вони вважають, шо в гілках цього дослідження — СНАКМАиііеа і СНАКМРГЄЗЄҐУЄСІ — значну роль відіграла попередня й поєднана терапія ІАПФ. А в гілці СНАКМАНегпаїІУе кандесартан порівняно з плацебо вірогідно збільшував частоту розвитку ІМ (на 36 %) незалежно від зниження АТ. Це, на думку авторів, є свідченням того, що БРА у хно рих із СН за впливом на смертність і частоту розвитку ЇМ можна порівняти з плацебо.
М. 5ігаи5£ і співавт. також докладно розглядають лікування хворих після ІМ, з діастолічною дисфункцією лівого шлуночка, цукровим діабетом і нирковою недостатністю. На їх погляд, у всіх існуючих на той момент дослідженнях із БРА немає однозначних прямих доказів ефективності БРА—вони або збільшували частоту виникнення ІМ. або не впливали на смертність. У той же час для ІАПФ такі докази існують. Автори критикують метааналізи, у яких підтверджується користь БРА. і наводять дані власного метааналізу, відповідно до якого не було виявлено вірогідної різниці між ІАПФ і БРА в частоті розвитку смерті від усіх причин, кардіоваскулярної смерті, некардіоваскулярної смерті, інсульту й ІМ. При порівнянні БРА з плаиебо також не відзначалося вірогідних відмінностей, за винятком деякої тенденції до зниження частоти розвитку інсульту (ОК = 0,84; Р = 0,09). При порівнянні БРА з плацебо/пе ІАПФ відзначалося вірогідне збільшення частоти розвитку ІМ на БРА (ОК = 1,13; Р = 0,02), що зберігалося при порівнянні зплаце бо/не ІАПФ/ІАПФ(ОК = 1,08; Р = 0,03). Фактично в 9 з 11 досліджень, відповідно до результатів, доступних на момент написання статті, відзначалося збільшення частоти розвитку ЇМ (у двох воно було вірогідним). Коли ж автори провели такий же метааналіз, але порівнювали ІАПФ із плацебо, плаиебо/ не ІАПФ, плацебо/не іАПФ/ БРА, то ВИЯВИЛОСЯ, ЩО результати щодо впливу ІАПФ на смертність, кардіоваскулярну смертність, інсульт порівняно з плаиебо Й ЇМ були високо вірогідними на користь іАПФ. З огляду на це автори роблять висновок: навіщо призначати дорогі БРА, якщо ефективність ІАПФ значимо вища; ІАПФ повинні бути препаратами вибору в пацієнтів високого ризику. Для подальших висновків необхідно дочекатися результатів досліджень ОМТАК СЕТ/ТКА>1$СЕЛ.
Отже, із наведених више даних видно, що проблема впливу БРА на частоту розвитку ЇМ викликала широкомасштабні дискусії й обумовила появу великої кількості метааналізів. На жаль, метааналіз — це той різновид отримання певних висновків про наявність або відсутність впливу якогось фактора на частоту виникнення тієї або іншої події, коли підсумовуються дані, отримані в різних дослідженнях, і з урахуванням великої кількості пацієнтів і кількості подій, що виникли, робляться висновки. Це не пряме порівняння, що було б оптимальним для вірогідних висновків, але яке важко провести при великій кількості пацієнтів. Однак це джерело знань, на яке ми можемо орієнтуватися при виборі тактики ведення й лікування й на підставі якого можуть плануватися прямі порівняльні дослідження. Недоліком даного метолу є тс. що часто результат може залежати від вибору досліджень, включених у метааналіз. Тобто при включенні досліджень із позитивним результатом для якогонебудь фактора отримуєш позитивний результат і вметааналізі. У випадку включення досліджень із невеликою кількістю учасників із різним результатом і одного великого з негативним результат може бути негативним і визначатися саме більш масштабним дослідженням. Існують методики визначення внеску кожного з досліджень у загальний результат при проведенні метааналізу. Тому завжди варто звертати увагу на ті дослідження, які найбільше вплинули на загальний результат. У метааналізі М. Зігаизз і А. Наїї найбільш значимими дослідженнями були УАЬІ А1МТ, ОРТІМАЦ УАШЕ, ІЛРЕ. У метааналізі Т. Ткиуикі і співавт. також найбільший внесок зробили УАШАГЛТ, ОРТІМАЦ УАШЕ, ЬІРЕ. Однак у першому аналізі їхній сумарний внесок склав 83,97 %, а в другому — лише 55,03 %. Тобто дані другого метааналізу були «розведені» іншими дослідженнями більшою мірою, і їхня вірогідність була меншою.
Отже, які й скільки досліджень включиш, такі результати можеш і одержати. Крім того, варто враховувати, що в метааналіз, як правило, включаються різні категорії пацієнтів і навіть при невірогідному тесті на гетерогенність однаково існують розходження між пацієнтами, чого немає при проведенні рандомізованих досліджень. Тому лише при проведенні рандомізованих масштабних досліджень можна говорити про більшменш вірогідний вплив того або Іншого фактора вданої категорії пацієнтів.
Крім рандомізованих досліджень і метааналізів. існують ще й популяційнозасновані й ретроспективні дослідження. Перші — це дослідження, отримані на підставі ретроспективного аналізу даних з адміністративних джерел. У цьому випадку включаються всі представники якоїнебудь популяції. У просто ретроспективний аналіз включаються тільки пацієнти, що мають якунебудь ознаку (отримують терапію, надійшли у відділення, проходили обстеження). Ці дослідження звичайно характеризуються масштабністю й максимальним наближенням до реальної практики.
У 2007 році опубліковані дані двох великих спостережень, у яких аналізувався вплив БРА на частоту розвитку коронарних подій. Одне з них. популяційний ретроспективний аналіз, було проведене за участю вченого 5. Уегта. який у 2004 році почав дебати з приводу негативного впливу БРА на ризик розвитку ЇМ [83]. У цьому дослідженні аналізувалася частота виникнення гострого коронарного синдрому (ЇМ і нестабільна стенокардія) у літніх пацієнтів міста Онтаріо (Канада) на фоні приймання БРА й ІАПФ. Було включено 1.4 млн людей віком понад 65 років, охоплених системою компенсування медичних витрат. Кожен учасник спостерігався 2 роки. 49 037 пацієнтів приймали ІАПФ і 16 456 — БРА. У цілому було зареєстровано 1295 випадків госпіталізацій із приводу гострого коронарного синдрому. Стандартизований ризик госпіталізації з приводу гострого коронарного синдрому для тих. хто застосовував БРА, вірогідно не відрізнявся від тих, хто приймав ІАПФ. і навіть був на II % меншим (ОК = 0,89; СІ 0,761,04). При аналізі в окремих підгрупах пацієнтів (з атеросклерозом (ОК = 0,85). цукровим діабетом (ОК = 0,79), СН (ОК = 0,84)) також не виявилося вірогідних відмінностей між впливом ІАПФ і БРА.
У ретроспективному дослідженні Т. Реіеа і співавт. порівнювалися результати лікування пацієнтів з АГ (п 29 357) без ускладнень в анамнезі, які приймали або лізиноприл (п = 17320), або валсартан (п = 6645), або ме топролол повільного вивільнення (п = 5392) 116|. При регресійному аналізі Сох виявилося, що пацієнти, які приймали валсартан, мали вірогідно менший ризик розвитку кардіоваскулярних і ниркових подій (ОК = 0.70; Р = 0,0015), ніж пацієнти, які приймали метопролол. Порівняно злізиноирилом цей ризик був також меншим (ОК = 0,89), однак невірогідно (Р — 0.198).
Отже, у двох масштабних ретроспективних дослідженнях було показано, що БРА не підвищують, а знижують частоту розвитку кардіоваскулярних і ниркових подій порівняно з ІАПФ.
Як видно з даних, наведених више, існує багато свідчень як про негативний вплив БРА, так і про позитивний або нейтральний їх вплив на частоту розвитку коронарних подій. При цьому практично кожн дослідження закінчувалося висновками про необхідність дочекатися результатів досліджень О1МТАКСЕТ/ ТКАN5СЕNЛ. У квітні 2008 року опубліковані перші результати дослідження СЖТАКОЕТ [70). У цьому ранломізованому дослідженні порівнювали вплив БРА телмісартану. комбінації телмІсартану з ІАПФ раміприлом і рам і п рил у на частоту розвитку несприятливих подій у пацієнтів високого ризику. Частота розвитку комбінованої кінцевої точки (смерть від кардіоваскулярних причин, інфаркт міокарда, інсульт або госпіталізація з приводу СН) наведена нарис. 3.
Як винно з рис. 3. БРА вірогідно не відрізнявся від ІАПФ за впливом на частоту розвитк
у комбінованої кінцевої точки. Не відзначалося й розходжень за впливом на розвиток окремих кінцевих точок, у тому числі й ЇМ (табл. 1). Тобто телмісартан вірогідно не збільшував частоту розвитку ЇМ у пацієнтів віком понад 55 років із високим ризиком порівняно з раміприлом — препаратом, приймання якого в дослідженні НОРІ в такої ж категорії пацієнтів обумовило вірогідне зниження частоти розвитку ЇМ на 19,5 %.
Цікавий той факт, що на відміну від дослідження УАІІАГЧТ не відзначалося переваг комбінації БРА й ІАПФ порівняно з ІАПФ шодо частоти розвитку ЇМ. Не було відзначено відмінностей і за впливом на інші кінцеві точки. Більше того, використання комбінації обумовило вірогідне погіршення функції нирок. Виходить, шо експериментальні дані свідчать про те, що спільне застосування ІАПФ і БРА ефективне, а клінічні дані ис не підтверджують.
У липні 2008 року опубліковані результати метааналізу С. КеЬоШі і співавт., у якому порівнювався вплив БРА іі ІАПФ на частоту розвитку ЇМ, кардіо васкулярної смерті, смерті від усіх причин та інсульту [64]. У цей метааналізбули включені дані дослідження ОІМТАКСЕТ. Тому він став, напевно, найповнішим і най масштаби Ішим у порівнянні цих двох груп препаратів (не включалися дослідження, у яких не проводилося пряме порівняння). Згідно з його результатами, ризик розвитку ЇМ на фоні БРА становить 1,01 (СІ 0,961,07), кардіоваскулярної смерті й смерті від усіх причин — відповідно 1,03 (СІ 0,961,08) і 1,03 (СІ 0,981,08). Довірчий інтервал луже маленький, шо дозволяє з великою ймовірністю говорити про те, що немає вірогідних розходжень між ІАПФ і БРА щодо впливу на ці події. Ризик же розвитку інсульту на фоні застосування БРА становив 0,92 (СІ 0,850,99), а це означає, шо БРА вірогідно (Р = 0,036) порівняно з ІАПФ знижують ризик розвитку інсульту на 8 %.
У вересні 2008 року публікуються результати дослідження ТКАN5СЕNЛ [63) (телмісартан порівняно з плацебо в пацієнтів високого ризику, які не переносять ІАПФ), у якому було показано, що ризик розвитку ЇМ на 21 % був меншим у групі пацієнтів, які одержували телмісартан (Р = 0,059), шо є порівнянним із даними дослідження МО5Е5. у якому частота розвитку ЇМ була невірогідно нижчою на 17 % у групі пацієнтів, які приймали епросартан, порівняно з групою приймання стандартної терапії [65]. При комбі нованому аналізі даних досліджень ТКАN5СЕNЛ і РКоРЕ55 також однозначно було показане зниження частоти розвитку комбінованої кінцевої точки (кардіоваскулярна смерть/1 М/Інсульт/ госпіталізація із приводу СН) у пізній термін (понад 6 місяців лікування) на 14 % (Р < 0,001). Свою публікацію О. Рііспеіі у журналі Уаясиіаг Неаііп апо1 КІБК Мапаеетепі у травні 2009 року про результати дослідження ТКАТ Ч5СЕНО завершив словами, що «в цей час не було б нерозумно рекомендувати БРА пацієнтам, які не переносять ІАПФ» [22].
УЯпоніїбулопроведенедослІдженняНУСКЕАТЕ (ТЬе НеаП ІПБІіІиІе арап СапйеваПап Капсіотігей (гіаі Гог Еуаіиаііоп іп Согопагу АПегу ОІЇЄЗЇЄ). Це дослідження було спеціально сплановане для хворих із підтвердженою (коронарографією) 1ХС і АГ, які були рандомізовані на групи БРА кандесартану або стандартну терапію без БРА (70 % з них отримували ІАПФ). Цільовим АТ був 130/85 мм рт.ст. Результати даного дослідження свідчать про те, що терапія на підставі кандесартану порівняно зі стандартною терапією знижувала (невірогідно) на ! 1 % частоту розвитку кардіоваскулярних подій (кардіоваскулярна смерть, нефатальний ЇМ. нестабільна стенокардія, інсульт, інші кардіоваскулярні події, що потребували госпіталізації), на 63 % — частоту нових випадків цукрового діабету, мала менше побічних ефектів і на 21 % (вірогідно) зменшувала частоту розвитку кардіоваскулярних полій у пацієнтів зі зниженою функцією нирок.
На конгресі Американського товариства гіпертензії 7 травня 2009 року були наведені результати метааналізу У. ЕІНок і 8. Вави (американського), у який були включені дані обстеження 276 396 пацієнтів з АГ [20]. Дані про ризик розвитку ускладнень, пов’язаних з ІХС, на фоні приймання різних препаратів порівняно з діуретиками подані в табл. 2.
Як видно з даних табл. 2, лише на фоні приймання плацебо спостерігалося вірогідне збільшення частоти розвитку ІХС порівняно з діуретиками. Інші класи ан тигіпертензивних препаратів вірогідно не відрізнялися віл діуретиків за впливом на ризик розвитку ІХС. БРА були єдиною групою препаратів, шо вірогідно не відрізнялися від плацебо за своїм впливом на частоту виникнення ІХС. Усі інші класи препаратів цей ризик знижували вірогідно порівняно з плацебо. Тобто в цьому метааналізі не отримано даних, шо вказують на вірогідний негативний вплив БРА на розвиток коронарних подій. Однак не отримано й даних про їхній позитивний вплив.
У травні 2009 року опубліковані також результати іншого (європейського) метааналізу, у якому Ма$$іто Уоіре і спіаавт. порівняли вплив БРА (п = 53 208) й інших антигіперон дивних препаратів (п = 53 153) на частоту розвитку ЇМ [86]. Виявилося, шо немає вірогідних розбіжностей (ОК = 1,008; СІ 0,951,069). При аналізі залежно від клінічного стану (АГ, СН, захворювання нирок, ІХС, цукровий діабет) також не спостерігалося розбіжностей між БРА й іншими антигіпсрісн пінними препаратами. Стосовно плацебо ризик розвитку ЇМ на фоні приймання БРА становить 0,94 (СІ 0.8411,060), стосовно бетаблокаторів і діуретиків — 0,97 (СІ 0.801.17), антагоністів кальцію — 1.112 (СІ 0,9711,272), ІАПФ — 1,008 (СІ 0,9261,099). Комбінація БРА + ІАПФ порівняно з іншими антигіпертензивними препаратами також вірогідно не збільшувала частоту розвитку ІМ (ОК = 0,996; СІ 0.8961.107).
Отже, з одного боку, накопичені на сьогодні дані не дозволяють говорити про те, що БРА збільшують частоту розвитку ЇМ. З іншого боку, є результати декількох рандомізованих досліджень і метааналізів, у яких однозначно показаний вірогідний позитивний вплив ІАПФ у попередженні розвитку ЇМ на відміну від БРА. Згідно зданими метааналізів. їхня ефективність у попередженні розвитку коронарних подій порівнянна з плаисбо. Крім того, є вірогіднідані, згідно з якими малоймовірно, шоБРА значимо гірше, ніж ІАПФ. попереджають розвиток коронарних полій (принцип попіпГегІогііу). Тому, відповідно до чинних рекомендацій, при непереносимості або за наявності протипоказань до ІАПФ БРА можуть бути гідною заміною в пацієнтів з 1ХС і СН |37, 71, 73, 75). Щодо Іншої категорії пацієнтів однозначних рекомендацій не існує. Так, у рекомендаціях Європейського товариства кардіологів 2007 р. із профілактики кардіоваскулярних захворювань указується, то БРА повинні призначатися пацієнтам за неможливості призначити ІАПФ [72]. А в рекомендаціях цього ж року Європейського товариства гіпертензії/Європейського товариства кардіологів із лікування АГ немає вказівок на першочергове призначення ІАПФ, а потім, при їхній переносимості, БРА [74|. У цих рекомендаціях лише перераховуються показання до призначення даних груп препаратів. Тому в пацієнтів з АГ (особливо за наявності гіпертрофії лівого шлуночка, фібриляції передсердь) або з нефропатією й цукровим діабетом 2го типу [76| можливо призначати БРА як препарати першої лінії. Завдяки своїм нейропротекторним властивостям вони також можуть служити основою для первинної й вторинної профілактики інсультів.
Комментировать