Боротьба з неінфекційними хворобами (як, наприклад, серцево-судинні та хронічні респіраторні захворювання, онкологічна патологія і цукровий діабет) та підсилення роботи лікарів сімейної медицини є одним з пріоритетних завдань системи громадського здоров’я для МОЗ. З 1 жовтня 2023 року набуває чинності Закон про систему громадського здоровʼя – контроль та профілактика за неінфекційними захворюваннями переходить до обласних центрів контролю та профілактики хвороб. Це завершальний етап переходу від системи «радянської» санітарно епідеміологічної служби до оновленої європейської системи громадського здоровʼя.
«За останній рік 30% українців стали рідше звертатися по медичну допомогу. Це проблема вчасно не діагностованих хвороб, з якими медична система зіштовхнеться упродовж наступних 5-10 років. Саме тому центри контролю та профілактики хвороб на рівні областей стануть відповідальними за ключові питання у сфері громадського здоровʼя: вакцинацію населення та профілактику неінфекційних хвороб. Зараз ЦКПХ обладнані сучасними холодовими кімнатами, холодильниками та морозильними камерами за стандартами ВООЗ, більше немає радянських холодильників. ЦКПХ забезпечені автобусами для проведення вакцинації і надання медичної допомоги у віддалених населених пунктах. Це все наближає якісні медичні послуги до пацієнта, де б він не знаходився», – пояснив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Пріоритети МОЗ щодо громадського здоровʼя населення – це якість, безоплатність та доступність медичної допомоги для кожного пацієнта. На рівні держави працюють програми медичних гарантій. Кожен пацієнт, який підписав декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, може прийти на огляд до лікаря та за необхідності пройти 8 базових лабораторних та діагностичних досліджень (аналіз крові, сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання тиску, ваги, зросту; електрокардіограма, швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити). Для цього у Програмі медичних гарантій передбачено пакет «Первинна медична допомога».
Також, за пакетами послуг з Програми медичних гарантій, передбачені подальші скринінги та додаткові аналізи в разі серцево-судинних чи онкозахворювань, діабету за призначенням сімейного лікаря. Детальніше про них кожен пацієнт може дізнатися у свого сімейного лікаря.
Комментировать