Вибір редакції Новини Статті Сторінка редактора Яндекс.Новости

Боротьба з корупцією в українській охороні здоров’я: зменшуються хабарі, ситуація покращується, але процес іде дуже повільно

Медицина в Україні офіційно безкоштовна. Але насправді, людям часто доводиться платити великі кошти навіть за банальні процедури.

Гроші потрапляють до кишень лікарів. За даними Світового банку, розгул корупції разом із застарілим обладнанням створюють великі проблеми для лікарень української охорони здоров’я. Уряд країни під тиском та впливом Європейського союзу запровадив цілу низку антикорупційних законів. Спостерігається поступове покращення ситуації. 

«Мій дід був у офтальмолога, і ми, батьки, мали заплатити 15 тисяч. Він пішов до тих лікарів, з грошима в кишені. Ось так», він описує свій досвід з українкою Ніною, що навчалася в Чехії.

Щось подібне відбувається і в Україні. Зі слів голови правління Київського відділення Transparency International Андрія Марусова, в цьому винне недофінансування галузі охорони здоров’я.

«Коли ви дивитесь на лікарні, інколи важко зрозуміти, що таке хабар. Лікарі не мають ліків, щоб лікувати. Вони повинні просити пацієнтів, щоб піти в аптеку та купити собі ліки, що потрібні лікарю для лікування. Чи є це хабарем? Ні, але створюється таке враження. Але є й очевидні випадки корупції, хоча деякі пацієнти отримують дороговартісні та високоякісні препарати, у інших пацієнтів є гроші, і вони можуть дозволити собі давати хабарі», — говорить він.

Фото: Viktor Daněk

Корупція в Охороні здоров’я України поступово зникає, але людям досі важко отримати професійний догляд без «подяк». «Але протягом останніх трьох років, ситуація поступово змінюється на краще. Тільки у людей, що прийшли після революції Гідності, здається, є сили, щоб рухати реформи вперед. Вони діють проти інтересів фармацевтичної промисловості», — розповідає Марусов.

З попередніми часами, наприклад не може миритися колишній хірург Андрій Семиволос, який добровільно приймав участь в подіях Євромайдану та перев’язував поранених: «Коли я побачив по телебаченню, як там б’ють людей, як молода студентка-медик  має тягнути на собі поранених, я не міг всидіти вдома.» 

Корупція була однією з причин, чому Семиволос покинув своє попереднє місце роботи в відомому онкологічному центрі країни. Сьогодні він як керівник Київського міського дитячого діагностичного центру намагається змінити щось на краще.

«Цей заклад працював як звичайна радянська поліклініка. На мою думку, це було погано. Сьогодні монтуємо автоматичні розсувні двері, щоб людям з дитячими колясками було легше потрапити до Центру. Раніше про подібне майже ніхто навіть не думав. Ми також один з перших медичних центрів в Україні з можливістю запису на прийом он-лайн», — говорить керівник Центру, онкохірург в минулому.

Фото: Viktor Daněk

В боротьбі з корупцією допомагають численні електронні системи, одна з яких — «ProZorro», що дає змогу проводити державні закупівлі та прозоро контролувати всім бажаючим он-лайн.

 Сайт демонструє Антон Носов

«Наприклад ми потребуємо придбати шприци. Система автоматично підбирає продукцію з найнижчою ціною відповідно заданих  характеристик. Будь-хто з бажаючих може дізнатися хто й що закуповує. Такий підхід знижує рівень корупції при закупівлях,» говорить  Антон Носов.

Андрій Семиволос стверджує, що українська система охорони здоров’я поступово стає більш прозорою в сенсі керівництва. 

 «До «Майдану» за посаду головного лікаря треба було давати хабар. Сьогодні я знаю близько 20 головних лікарів київських лікарень, якім не довелося купувати посади,» — підкреслює Андрій.

Лікар Семиволос зізнається, що інколи йому сняться операції. Одначе сьогодні читко розуміє, що в якості керівника Центру може принести більше користі, аніж за хірургічним столом. За його словами, крок за кроком, українська система охорони здоров’я одужає.  

За матеріалами http://www.rozhlas.cz

 

Комментировать

Нажмите для комментария