Статті

Бліда поганка або мухомор зелений

Бліда поганка вважається найнебезпечнішим з існуючих в наших широтах грибів. Навіть невеликий шматочок блідої поганки може завдати невиправної шкоди здоров’ю людини. Цей гриб вражає печінку і нирки, при цьому, симптоми отруєння проявляються, коли людині вже неможливо допомогти.

З  якими грибами плутають:

Сироіжка зелена — їстівний гриб, з яким плутають бліду поганку.

При описі блідої поганки відзначається схожість цього гриба з деякими їстівними видами:
• печериця,
• гриб-парасолька,
• сироїжка зелена і зеленувата,
• гриб поплавок.

Як відрізнити:

Найбільш характерна ознака, за якою поганку можна відрізнити від багатьох схожих грибів, — «яєчко» в основі ніжки

Плодове тіло складається з шляпки та ніжки, у молодого гриба покрито плівкою. Найбільш характерна ознака, за якою поганку можна відрізнити від багатьох схожих грибів, — «яєчко» в основі ніжки —  бульбоподібне потовщення ніжка укладена в мішкоподібну плівку білого або зеленуватого кольору, з я кого і виростає гриб. Плівки від «яєчка»  — покривала гриба, залишаються на ніжці.

М’ясисто-волокниста ніжка гриба циліндричної форми, потовщена в основі. Довжина її коливається від 8 до 16 см, а діаметр від 1 до 2,5 см. Забарвлення ніжки таке ж, як шляпки блідої поганки. Найчастіше на ній помітний муаровий малюнок. Пластинки ніжки білого кольору, м’які, розташовані вільно.

Розміри шляпки від 5 до 15 см, її забарвлення оливкове, сірувате або зеленувате. Форма шляпки гриба може варіювати від плоскої до напівсферичної, краї її рівні, поверхня волокниста. Бліда поганка має соковиту білу м’якоть, колір якої не змінюється при пошкодженні, а солодкуватий смак і запах виражені слабо. Не прикріплені до ніжки пластинки шляпки розташовані густо, білого кольору.

У яких випадках поганку плутають з іншими грибами

Є ряд ситуацій, коли грибник може здійснити фатальну помилку та сплутати бліду поганку з іншими грибами:

  • гриби дуже молоді, тільки вийшли з яйця, ніжка коротка, абсолютно не видно кільця: в цьому випадку Бліду поганку можна прийняти за деякі види поплавців,
  • гриби дуже старі, кільце відвалилося, в цьому випадку Бліду поганку теж можна прийняти за деякі види поплавців,
  • гриби дуже старі, кільце відвалилося, а вольва прихована в листі, в цьому випадку Бліду поганку можна прийняти за деякі види сироїжок або рядовок,
  • гриби ростуть упереміж з відомим грибникові їстівним видом, тими ж поплавками, сироїжками або печерицями, в цьому випадку, в запалі збору, можна втратити пильність,
  • гриби зрізані ножем занадто високо, під саму шапку.

Де росте:

Бліда поганка росте в листяних і змішаних лісах на родючих грунтах у місцях із задовільною освітленістю. Найчастіше гриб утворює мікоризу із різними листяними породами деревних рослин і чагарників (бук, дуб, береза, клен, липа, ліщина). Плодоносять в кінці літа — восени.

Чим небезпечний

Бліда поганка є одним з найнебезпечніших отруйних грибів. Гриб смертельно отруйний. Навіть мінімальна доза може привести до летального результату. Всі частини гриба однаково отруйні, в тому числі спори. Теплова обробка не зменшує дію токсинів. Їх неможливо знешкодити ні варінням, ні маринуванням, ні сушінням, ні заморожуванням.  В блідій поганці виділено 3 групи токсинів: аматоксіни (аманітин α, β, γ), фаллоідін і фаллолізіни.

За пошкодження органів відповідають аматоксіни ( смертельна доза — 0,1-0,3 мг / кг маси тіла); до смертельного результату може привести вживання одного гриба (40 г грибів містить 5-15 мг аманітина α).

Фаллотоксини містяться тільки в ніжці блідої поганки і мухомора смердючого. Ці токсини протягом 6-8 ч викликають функціональну і структурну дезінтеграцію слизової оболонки шлунка і кишечника, що істотно прискорює всмоктування аматоксинів.

Симптоми отруєння

Підступність Блідої поганки в тому, що симптоми отруєння проявляються не відразу, а через 6-12, а іноді і через 30-40 годин після вживання гриба в їжу, коли отрути вже завдали шкоди печінці, ниркам та всьому організму.

У людини з’являються інтенсивні болі в животі, блювота, пронос, жовтяниця. Після появи симптомів ймовірність смерті дуже висока через блискавичний розвиток токсичного гепатиту та серцево-судинної недостатності, а лікування в більшості випадків виявляється неефективним.

Перші симптоми отруєння Блідої поганкою проявляються, коли отрута потрапляє в мозок:

  • нудота
  • нестримне блювання
  • раптові різкі болі в животі
  • слабкість
  • судоми
  • головний біль
  • порушення зору
  • пізніше додається діарея, часто з кров’ю

При появі найперших симптомів необхідно негайно викликати «Швидку допомогу».

Дивись також: Поганки та мухомори (Amanitaceae)

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше