Статті

Антибіотики для лікування болю в горлі: за чи проти?

Емпагліфлозин у дорослих із цукровим діабетом 2 типу з ССЗ

Біль в горлі часто пов’язана з застудою. Відповідно до недавнього дослідження, більше 80% досліджуваних з гострою вірусною інфекцією дихальних шляхів мали хворобливі відчуття на початку хвороби.

Важливо підкреслити різницю між болем в горлі, фарингітом і тонзилітом: останні два належать до категорії фізичного виявлення, а перше — до суб’єктивного симптому.

Віруси можна виявити майже у двох третин дітей з фарингітом за допомогою аналізу полімеразної ланцюгової реакції. Вчені вважають, що антибіотики слід призначати 30-40% пацієнтів з підтвердженою інфекцією GAS (Group A streptococcus). Потенційна роль Fusobacterium necrophorum була переглянута, але доказів користі лікування антибіотиками у випадках цієї інфекції немає.

Було висловлено припущення, що замість концентрування на болі в горлі, слід обговорити питання про те, чи слід використовувати антибіотики для лікування інфекції GAS (Group A streptococcus).  Відкритим залишалося питання підтвердження діагнозу. Оцінка симптомів часто не відрізняється точністю, особливо у маленьких дітей.

Широко визнано, що при вірусних інфекціях слід уникати прийому антибіотиків. Обговорювалося клінічний випадок пацієнтки з 2-денною історією болю в горлі, підвищеною температурою, збільшенням мигдаликів і шийних лімфатичних вузлів, але без кашлю або риніту; пацієнтка мала оцінку FeverPAIN 4 5 і 4 бали, відповідно до європейських рекомендацій є показанням для лікування антибіотиками. Однак мазки виявилися позитивними на аденовірус.

Також в приклад було наведено аналогічний випадок, коли 5-річний хлопчик мав оцінку FeverPAIN 4-5 і оцінку Centor 3. Культура, з мазка його горла була GAS-позитивноюї, що ілюструє проблему розмежування бактеріальних і вірусних інфекцій.

Якщо посів з глотки GAS-позитивний чи є це прямим показанням для терапії антибіотиками?

З одного боку це запобігає серйозні ускладнення, такі як ревматична лихоманка. У той же час спостерігається низький рівень гострої ревматичної лихоманки в розвинених країнах (в Угорщині за останні 30 років не було жодного випадку).

На даний момент немає статистично значущих доказів того, що антибіотики запобігають розвитку ангіни. Затримка зі зверненням за медичною допомогою означає, що вікно для лікування часто не береться. Однак якщо симптоми проявляються на ранній стадії, немає статистичних доказів того, що прийом антибіотиків може запобігти розвитку ангіни. Крім того, подібна профілактика означає надмірне вживання антибіотиків.

Кокранівський огляд вказує на скорочення тривалості хворобливості в горлі і лихоманки при прийомі антибактеріальної терапії. Крім того, в порівнянні з плацебо, антибіотики знижують частоту гнійних ускладнень, таких як гострий середній отит і синусит після болю в горлі. Інші дослідження також вказали на потенційні переваги зниження передачі інфекції всередині сім’ї, де один з родичів з фарингітом був GAS-позитивним.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook