Анаеробна клостридіальна інфекція, Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах
Газова гангрена може виникати як у наслідок травми тканин (асоційована з травмою), так і спонтанно (в наслідок розповсюдження мікроорганізмів гематогенним шляхом).
Всі рани, отримані на полі бою, вважають сильно забрудненими бактеріями. Більшість із них стануть інфікованими, якщо негайно не розпочати відповідне лікування.
Цей різновид ранової інфекції відноситься до найбільш важких ускладнень бойової травми — поранень, відморожень, опіків, синдрому здавлення. В літературі він описаний під різними назвами — газова гангрена, анаеробна гангрена, газова флегмона тощо. У нашій країні прийняте єдине умовне позначення — анаеробна інфекція.
Під час Першої світової війни анаеробна інфекція траплялась у 2-15% поранених. Під час Другої світової війни, за даними різних авторів (Беркутов А.Н., 1965; Вишневский А.А., Шрайбор М.І., 1975 и др.), газова гангрена виникала у 0,5-2% поранених.
Під час ВК другої половини ХХ ст. вдалося знизити рівень цього інфекційного ускладнення за рахунок поєднання ПХО з введенням антибіотиків, однак в подальшому (і це стосується ВК початку ХХІ ст.) наслідки лікування цієї інфекції, що базувались на етіотропному підході, дещо погіршились в результаті виникнення штамів мікроорганізмів, здатних швидко виробляти резистентність до антибіотиків. (Ertel W., Morrison M.H., Wang P., 1991; Bone R.C., 1991)
Комментировать