День в історії

9 січня: Алек Джеффріс — винахідник техніки ДНК-дактилоскопії

9 січня 1950 року в Англії народився видатний генетик Алек Джеффріс, який розробив техніку ДНК-дактилоскопії. Цю техніку використовують в усьому світі при проведенні судової експертизи, а також при встановленні батьківства.

Спочатку Алек дуже цікавився еволюцією генів та за основу своїх досліджень взяв ген, що кодує міоглобін. В перших своїх дослідженнях він використовував міоглобін тюленів, у яких, як і у інших водних ссавців, такого білка в організмі особливо багато.

Наступним етапом було порівняння «міоглобінового» гену тюленей з людським. Генетик знав, що геном (тобто повна послідовність ДНК з усього набору хромосом) включає в себе довгі повторювані послідовності нуклеотидів.

Серед різноманітних повторюваних ділянок ДНК зустрічаються «особливі міні-сателіти», де послідовність з приблизно 20-ти нуклеотидів повторюється велику кількість разів, але ці повтори мають не точний характер. В зв’язку з тим, що вони копіюються випадковим чином протягом життя багатьох поколінь, їх число і точний вид різні, як  у людей, так і у представників різних сімейств і тварин в різних популяціях.

У 1984 році Джеффріс, проводив дослідження по аналізу ДНК, що кодує міоглобін та побачив, що в гелі (тобто в желатинової матриці, де фрагменти ДНК переміщаються в електричному полі зі швидкістю, яка залежить від їх розміру) присутня велика кількість міні-сателітів.

При більш детальному дослідженні Джеффріс усвідомив, що зразки ДНК різних людей містять досить відмінні одна від одної міні-сателітні послідовності.  

Після того як Алек Джеффріс опублікував результати своїх досліджень з ним одразу зв’язалися вчені з Міністерства внутрішніх справ. У роботі Джеффріса вони побачили надійний спосіб перевіряти, чи говорять правду іммігранти. Так як більшість із них стверджували, що знаходяться в близькій спорідненості з певними громадянами Великобританії.

Згодом за допомогою до Джеффріса звернулася і поліція. Першою справою було блискуче викриття ґвалтівника та вбивці.

З того часу  дане відкриття Джеффріса використовували щоб викрити (або визнати невинними) підозрюваних у злочині, а також щоб встановити батьківство.

 

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції