І.ВСТУП
1.1. Примітки щодо використання клінічної настанови
Клінічна настанова заснована на доказах визначається як «систематично напрацьовані положення, що допомагають лікарям і пацієнтам у прийнятті рішень відносно належного лікування конкретного стану».1Клінічна настанова ніколи не зможе охопити всі варіанти терапевтичних нюансів, що впливають на прийняття рішень. Саме тому відхилення від рекомендацій може бути виправдано специфікою ситуації.
Він не є підручником з акне, повним або комплексним довідником з усіх аспектів, важливих для лікування акне. Презентація питань безпеки, зокрема, обмежується наявною інформацією з долучених клінічних досліджень і не відображає всю доступну і необхідну інформацію для лікування хворих. Необхідні додаткові консультації щодо спеціальних джерел інформації про конкретне призначене лікування (наприклад, інформація про препарат). Крім того, всі пацієнти повинні бути проінформовані щодо конкретних ризиків, пов’язаних з тією чи іншою локальною і/ або системною терапією.
Читачі повинні ретельно ознайомитися з інформацію у цій клінічній настанові і визначити, чи усі рекомендації, зазначені нижче (наприклад, дози, побічні ефекти, протипоказання або взаємодія з іншими лікарськими засобами), є повними, коректними та сучасними. Автори не несуть жодної відповідальності за дозування або рішення щодо лікування.
1.2. Мета клінічної настанови
Поліпшення медичної допомоги пацієнтам з акне
Ідея даноїклінічної настанови полягає в тому, щоб рекомендації, які базуються на систематичному аналізі літератури і структурованому процесі узгодження, поліпшили якість терапії акне в цілому. Особистий досвід та будь-який обмін ідеями щодо терапії мають бути оцінені критично і за необхідності замінені, але тільки за згодою рекомендацій дерматовенеролога. Зокрема, вибір раціональної терапії можна оптимізувати шляхом пропозиції декількох схем лікування, які можливо застосувати в даному алгоритмі, беручи до уваги клінічні прояви акне і ступінь тяжкості хвороби.
Зменшення ускладнень захворювання та рубцювання
Після докладного описання системних методів лікування для пацієнтів з важкими формами акне необхідно обов’язково заздалегідь визначити заходи, за яких пацієнти гарантовано отримають оптимальну терапію. Після своєчасного застосування необхідної терапії повинні зменшитися утворення рубців і клінічна тяжкість захворювань як наслідки акне.
Сприяння дотриманню рекомендацій
Чітке дотримання курсу терапії є гарантом успіху лікування. Таке дотримання може бути значно полегшено за рахунок всебічної інформованості, наприклад, про тривалість лікування, про появу очікуваного ефекту, послідовність процесу загоєння, максимальний очікуваний результат, а також про побічні ситуації, та імовірне покращення життя.
Зниження резистентності до антибіотиків
Локальне та системне застосування антибіотиків повинно бути оптимізовано за рахунок використання відповідних комбінацій протягом заданого терміну, щоб зменшити розвиток резистентності до препаратів.
1.3. Цільова аудиторія
Фахівці з охорони здоров’я
Цянастанова була розроблена з метою допомоги фахівцям в галузі охорони здоров’я забезпечити оптимальну терапію пацієнтам з легким, помірним або важким перебігом акне. Основними цільовими групами є дерматологи та інші фахівці, які беруть участь в лікуванні акне, такі як педіатри та лікарі загальної практики. Цільова група може змінюватися залежно від національних відмінностей у розподілі послуг, які надаються фахівцями або лікарями загальної практики.
Пацієнти
Рекомендації наданого стандарту стосуються пацієнтів, які страждають від акне. Це в основному підлітки, що проходять лікування в поліклініках. Залежно від наявного типу акне застосовується відповідний метод терапії. Основна увага приділяється індукції терапії для акне обличчя (див. Розділ 1.6). Другорядними цільовими групами є пацієнти з особливими формами акне, такими як професійні акне, хлоракне, Майорка-акне, акне новонароджених, інверсні вугрі (hidradenitis suppurativa).
1.4. Фармакоекономічні питання
Європейські стандарти, обумовлені аспектами фармакоекономіки, мають бути адаптовані під державні стандарти. Даний норматив не включає в себе вартість прямих витрат та відшкодування в кожній окремій європейській країні через велику різницю в цінах, через різні системи відшкодування витрат, готовність і можливість пацієнтів платити за ліки та наявність відповідних дженериків. Тому під час розробки рекомендацій як на державному, так і місцевому рівнях, повинні бути прийняті до уваги аспекти фармакоекономіки.
Особисті фінансові можливості та ситуація із страхуванням здоров’я можуть внести зміни в пріоритетність рекомендацій щодо лікування. Проте, якщо фінансові ресурси дозволяють, то необхідно дотримуватись запропонованого пріоритету в терапевтичному алгоритмі.
1.5. Питання відносно лікарської форми для зовнішнього застосування
При виборі лікарської форми для зовнішнього нанесення необхідно брати до уваги тип шкіри та стадії захворювання. Ефективність і безпека / переносимість при зовнішньому застосуванні в багатьох випадках залежать від вибору лікарської форми.
1.6. Питання щодо зони ураження
Обличчя є переважною зоною інтересу при лікуванні акне. Дерматологічні захворювання обличчя призводять до зміни зовнішнього вигляду, викликають утворення рубців, що є важливими факторами, які впливають на якість життя та соціальну адаптацію.
Рекомендації даної інструкції стосуються в першу чергу лікування акне обличчя. Більш поширене ураження безумовно потребує раннього системного лікування, яке є ефективним та доцільним в цій ситуації.
1.7. Клінічні особливості та варіанти акне
Акне (синонім:вугрова хвороба) – це поліморфне запальне захворювання шкіри, що здебільшого проявляється на обличчі (у 99% випадків). Рідше проявляється на шиї (60%) та грудях (15%).2 Себорея є частим симптомом хвороби.3
Клінічна картина включає в себе спектр ознак, починаючи від легкої форми комедонів з або без рідкісних запальних уражень (ЗУ) та закінчуючи гострою формою агресивного захворювання з глибоким запаленням, вузлами та в деяких випадках з обумовленими хворобою системними проявами.
Комедонна форма акне
Клінічно, як показує гістологічне дослідження ранніх стадій розвитку акне, ураження без запалення розвиваються зі субклінічних мікрокомедонів.2 Ураження без запальних елементів може проявлятись як відкриті комедони (чорні вугрі), так і закриті (білі вугрі). У дітей комедонні елементи часто поширюються на середину обличчя, і при очевидній ранній стадії захворювання, ця картина може мати несприятливий прогноз.4 Закриті комедони часто бувають непомітними без видимих фолікулярних отворів.
Папуло-пустульозна форма акне
Більшість пацієнтів мають змішану форму незапальних (НЗУ) і запальних уражень.5 Запальні ураження виникають з мікрокомедонів або з інших незапальних елементів і можуть бути поверхневими або глибокими.6 Поверхневі ураження включають папули і пустули (менше 5 ммв діаметрі). При більш серйозному захворюванні вони можуть перетворитися на глибокі пустули або вузли. Запальні ураження свідчать про рецидив вугрової хвороби, вони можуть зберігатися протягом багатьох тижнів і призвести до загального ураження зовнішності.5
Вузлова⁄конглобатна форма акне
Маленькі вузли мають вигляд твердих, запальних висипань >5мм в діаметрі, болючих на дотик. Середні вузли можуть бути більшими, ніж 5мм, великі – >1см. Вони можуть поширюватися глибоко і на великі зони, часто призводять до болючих висипань, ексудативних підшкірних свищів та руйнування тканин. Конглобатне акне є рідкісною, але важкою формою, що здебільшого зустрічається у дорослих чоловіків з кількома або без системних проявів. Висипання зазвичай з’являється на тулубі і верхніх кінцівках, нерідко поширюється на сідниці. На відміну від звичайного акне, ця форма ураження рідко поширюється на обличчя. Здебільшого вона може з’являтися від другої до третьої декади і тривати до шостої декади життя. Для конглобатного акне характерно згрупування комедонів серед запалених папул, незначне нагнойування вузлів, які зазвичай групуються та утворюють підшкірні свищі. Це часто призводить до формування великих рубців, що дуже спотворюють зовнішність.
Інші форми акне
Існує кілька тяжких і незвичайних варіантів і ускладнень акне, а також інші подібні захворювання. До них відносяться блискавичні (фульмінантні)форми акне, грам-негативний фолікуліт, блискавичне (фульмінантне) розацеа, васкуліт, механічне акне, масляне акне, хлоракне, акне у новонароджених, дітей грудного віку та підлітків, стійке акне, іноді пов’язане із генетичною або ятрогенною ендокринопатією. Дана інструкція не вдається до комплексного розгляду всіх цих варіантів.
Комментировать