Статті

40 млрд бактерій вважають нас своєю домівкою

Взаємодія між мозком і шлунково-кишковим трактом є неочевидною, але досить міцною. Ці тісні відносини вивчаються роками, але зв’язок виявився набагато глибшим, ніж передбачалося спочатку. Здається, що наш розум частково контролюється бактеріями, які населяють наш кишечник.

Кишечник володіє власним механізмом захисту від патогенних організмів, але водночас сприяє виживанню і зростанню корисних кишкових бактерій, яких ми називаємо «здоровою мікрофлорою».

Переважна більшість цих одноклітинних гостей знаходяться в товстій кишці, де в кожному грамі вмісту кишківника знаходиться не менше 1 трильйона бактерій.

Оцінити точну кількість цих «мешканців» у нашому кишечнику непросто. На сьогоднішній день найбільш вірогідним вважається припущення, що наш кишечник вважають своєю домівкою 40 трильйонів бактерій — частково ця кількість залежить від обсягів останнього випорожнення (основним інгредієнтом фекалій є бактерії).

Щоб уявити це громіздке число в перспективі, знайте, що наші тіла складаються приблизно з 30 трильйонів клітин. Отже, в самому реальному сенсі ми більше бактерії, ніж люди.

Переважну кількість кишкових бактерій складають 30-40 видів, але в деяких випадках у кишечнику можна виявити до 1000 видів бактерій. Всі разом вони називаються мікробіом.

Звичайно, бактерії дійсно отримують користь від тепла і харчування в нашому кишечнику, але це не односторонні відносини — вони платять нам у відповідь.

Деякі види приносять нам користь, розщеплюючи харчові волокна на коротколанцюгові жирні кислоти, які ми потім можемо засвоювати і використовувати. Вони метаболізують ряд з’єднань від нашого імені і відіграють важливу роль в синтезі вітамінів B і K.

З іншого боку, недавні дослідження показують, що порушення регуляції кишкових бактерій може бути важливим фактором запальних і аутоімунних станів.

Роль мікробіома в здоров’ї і хворобі тільки поступово розкриває свої секрети. Останнє і, мабуть, найбільш визначне відкриття — здатність кишкових бактерій управляти нашим мозком і поведінкою.

Про це ми розповімо в наступній статті.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook