День в історії

Мозес Джуда Фолкман – той, хто змінив уявлення про онкологію.

24 січня 1933 року в Клівленді народився Мозес Джуда Фолкманоднин з найвидатніших онкологів, лікар цитолог, онколог, який змінив уявлення про лікування онкологічних хвороб.

Фолкман  став відомий завдяки роботам з теорії ангіогенезу новоутворень, на базі яких в 1990 році було створено нове покоління протиракових засобів. Роботи Фолкмана сприяли заснуванню багатьох шкіл онкологічних досліджень (школа анти-ангіогенезу), заснованих на постулаті про те, що обмеження кровопостачання пухлини здатне уповільнити її розвиток.

Медичні знання Мозес отримував в університеті штату Огайо (1953) і в медичній школі Гарвардського університету (1957), де пропрацював більшу частину свого життя. Ще в студенські роки став відомим завдяки науковим роботам по хірургії про рак печінки та про кардіостимулятори.

У 1960-х роках служив хірургом спочатку в цивільному, а потім в військовому госпіталі під Вашингтоном. Саме в цей період він винайшов новий тип носія фармпрепаратів тривалої дії. Згодом розпочав детальне вивчення зв’язку між зростанням пухлин і режимом кровообігу.

У 1967 році отримав посаду головного хірурга-онколога Бостонської дитячої лікарні медичної школи Гарвардського університету.

Завдяки ретельним та довготривалим експериментам в лабораторії Фолкмана виділили перші інгібітори ангіогенезу і почали клінічні досліди з цими препаратами.

З 1980 року по 2000 рік вчений не припиняв прикладні дослідження в Гарварді і в дитячій лікарні Бостона, де керував відділенням біології судин.

На протязі всього свого життя йому вдалося опублікував близько 400 статей в реферованих медичних журналів і десятки монографій.

У 1992 році за теорію ангіогенезу Мозес отримав премію Вольфа. Публічну славу він здобув лише у 1998 році, коли новітні протиракові препарати, такі, як авастин, тільки готувалися до клінічних випробувань.

В останні роки свого життя вчений приділив дослідженням онкологічних захворювань у хворих з синдромом Дауна. Згідно статистичних даних люди з синдромом Дауна, хворіють на рак набагато рідше ніж звичайні здорові люди. Фолкман вважав, що в генетичному коді хворих синдромом Дауна існують ділянки, відповідальні за пригнічення новоутворень. Їх можна виділити і таким чином зупинити розвиток онкології в усьому світі. Але через раптову смерть лікаря, ці роботи залишилися не завершеними.

Нагороди Мозеса Джуда Фолкмана:

  • Міжнародна премія Гайрднер (1991)

  • Премія Вольфа (1992)

  • Медаль Джона Скотта (1998)

  • Медаль Бенджаміна Франкліна (2001)

  • Премія Принца Астурійського (2004)

  • Grand Prix Lefoulon-Delalande (2005)

14 січня 2008 року Мозес Джуда Фолкман раптово помер в залі очікування аеропорту в Денвері. Праця цього лікаря заслуговує визнання та поваги, адже завдяки йому лікування онкологічних хвороб стало більш результативним, що врятувало мільйони людських життів.