День в истории

Мозес Джуда Фолкман – той, хто змінив уявлення про онкологію.

24 січня 1933 року в Клівленді народився Мозес Джуда Фолкманоднин з найвидатніших онкологів, лікар цитолог, онколог, який змінив уявлення про лікування онкологічних хвороб.

Фолкман  став відомий завдяки роботам з теорії ангіогенезу новоутворень, на базі яких в 1990 році було створено нове покоління протиракових засобів. Роботи Фолкмана сприяли заснуванню багатьох шкіл онкологічних досліджень (школа анти-ангіогенезу), заснованих на постулаті про те, що обмеження кровопостачання пухлини здатне уповільнити її розвиток.

Медичні знання Мозес отримував в університеті штату Огайо (1953) і в медичній школі Гарвардського університету (1957), де пропрацював більшу частину свого життя. Ще в студенські роки став відомим завдяки науковим роботам по хірургії про рак печінки та про кардіостимулятори.

У 1960-х роках служив хірургом спочатку в цивільному, а потім в військовому госпіталі під Вашингтоном. Саме в цей період він винайшов новий тип носія фармпрепаратів тривалої дії. Згодом розпочав детальне вивчення зв’язку між зростанням пухлин і режимом кровообігу.

У 1967 році отримав посаду головного хірурга-онколога Бостонської дитячої лікарні медичної школи Гарвардського університету.

Завдяки ретельним та довготривалим експериментам в лабораторії Фолкмана виділили перші інгібітори ангіогенезу і почали клінічні досліди з цими препаратами.

З 1980 року по 2000 рік вчений не припиняв прикладні дослідження в Гарварді і в дитячій лікарні Бостона, де керував відділенням біології судин.

На протязі всього свого життя йому вдалося опублікував близько 400 статей в реферованих медичних журналів і десятки монографій.

У 1992 році за теорію ангіогенезу Мозес отримав премію Вольфа. Публічну славу він здобув лише у 1998 році, коли новітні протиракові препарати, такі, як авастин, тільки готувалися до клінічних випробувань.

В останні роки свого життя вчений приділив дослідженням онкологічних захворювань у хворих з синдромом Дауна. Згідно статистичних даних люди з синдромом Дауна, хворіють на рак набагато рідше ніж звичайні здорові люди. Фолкман вважав, що в генетичному коді хворих синдромом Дауна існують ділянки, відповідальні за пригнічення новоутворень. Їх можна виділити і таким чином зупинити розвиток онкології в усьому світі. Але через раптову смерть лікаря, ці роботи залишилися не завершеними.

Нагороди Мозеса Джуда Фолкмана:

  • Міжнародна премія Гайрднер (1991)

  • Премія Вольфа (1992)

  • Медаль Джона Скотта (1998)

  • Медаль Бенджаміна Франкліна (2001)

  • Премія Принца Астурійського (2004)

  • Grand Prix Lefoulon-Delalande (2005)

14 січня 2008 року Мозес Джуда Фолкман раптово помер в залі очікування аеропорту в Денвері. Праця цього лікаря заслуговує визнання та поваги, адже завдяки йому лікування онкологічних хвороб стало більш результативним, що врятувало мільйони людських життів.

Комментировать

Нажмите для комментария

Здравствуйте,
Выйти

Мы на Facebook

Самое популярное