День в історії

11 березня: Мікробіолог, який відкрив пеніцилін та змінив хід історії людства

Олександр Флемінг МедПросіта

11 березня 1881 року в Англії народився Олександр Флемінг – видатний мікробіолог, якому вдалося змінити хід історії людства, зробивши сенсаційне відкриття пеніциліну у 1928 році.

Медичні знання Флемінг отримував в госпіталі Св. Марії в Лондоні, де пропрацював все життя в бактеріологічному відділенні.

У 1922 році вчений після багатьох експериментів вперше виявив лізоцим, антибактеріальний ензим, який знаходиться в слинні, в виділеннях органів носової секреції і сльозах.

Пропрацювавши всю Першу світову війну в польових госпіталях, Олександр Флемінг більш за все прагнув винайти дієві ліки для лікування інфекцій, від яких вмирало більше солдатів, ніж від куль і снарядів.

Флемінг досліджував абсолютно все, що його оточувало, і одного разу знайшов незвичайний вид плісняви в немитій чашці Петрі, якій вдалося подолати стафілокок. Мікробіологу одразу спала на думку ідея помістити цю плісняву в герметичну ємність і виростити як чисту культуру. Саме таким чином був відкритий пеніцилін.

У 1928 році мікробіолог отримав звання професора, після того як виявив антибактеріальні властивості пеніциліну. Але слід зазначити, що очищенням і концентруванням препарату займалися Флорі і Чейн в Оксфорді.

Незважаючи на той факт, що відкриття пеніциліну відбулося у 1928 році, його застосування розпочалося лише у 1945.

Згодом у  1945 році Флемінг  разом з Ховардом Флорі і Ернстом Чейном стали лауреатами Нобелівської премії з психології та медицини, а саме по детальним дослідженням властивостей пеніциліну. Саме після цієї події пеніцилін почав масово застосовуватися в медицині.

Вченому також вдалося розробити методи фарбування джгутикових бактерій. Він виявив та ідентифікував організми, через яких відбувається інфікування ран, а також довів ймовірність перехресного інфікування хворих стрептококами в відділеннях лікарень.

Він також вивчав вплив антисептиків на різні види бактерій і на живі клітини. Експерименти вченого посприяли вдосконаленню хіміотерапії в медичній практиці Великобританії. Саме відкриття Флемінга посприяли відкриттю та застосуванню сальварсана Пауля Ерліха, також відомий як «препарат 606» і арсфенамін — ліки від сифілісу минулих років.

У 1955 році Олександр Флемінг пішов з життя залишивши після себе вагомий внесок у розвитку мікробіології та медицини в цілому.