День в історії До уваги

Чому суспільство пішло проти лікаря, який розробив власну методику протихолерної вакцинації? Історія, яку варто знати!

«У науці нелегко стверджувати нове, але у стократ важче відстоювати те, що вже одного разу було не сприйняте.»

1 лютого 1851 року в Іспанії народився Хайме Ферран — лікар і бактеріолог, який розробив і використовував на практиці власну методику вакцинації.

Народився в сім’ї сільського лікаря. Стати на шлях медицини вирішив ще в юному віці, захоплюючись працею батька.

Медичну науку пізнавав в університеті Барселони, після чого став активно займатися медичними дослідженнями і вести лікарську практику.

У 1884-1885 роках в Іспанії був сплеск епідемії холери.

В цей період Ферран вперше почав роботу над створенням протихолерної вакцини. За основу своїх експериментів лікар взяв вчення Пастера.

Пастер вважав, що якщо людині ввести ослаблені хвороботворні мікроби, то в організмі виробляється імунітет до даного виду мікробів.

Незабаром стало відомо, що Ферран в повному обсязі не копіював ідею Пастера. Він вивів чисту культуру холерних вібріонів і не вбиваючи їх, прямо вводив здоровим людям під шкіру.

Лікар був упевнений, що при попаданні збудника в шлунок або кишечник, він моментально завдає нищівного удару по організму, але якщо його ввести під шкіру утворюється імунітет до майбутніх заражень.

Згідно із записами, вчених того часу, які працювали з Ферраном, стало відомо, що іспанський лікар не зовсім добре володів основами бактеріології. Найголовнішою помилкою Феррана було те, що він не вмів дозувати свої ліки, що призводило до зараження людей після даної вакцинації.

Яскравим прикладом став той випадок, коли з 70-ти щеплених черниць перехворіло холерою 40-к, а з 10-ти взагалі ніхто не захворів на цю недугу.

Іспанський лікар намагався допомогти людям, але припускався помилок і суспільство пішло проти нього.

У звіті, адресованому французькому уряду, Пастер написав:« У нас немає доказів практичної цінності Феррановської вакцини в Іспанії ».

Англієць Клейн знущально зауважив, що Ферран здається йому більш схожим на Дон-Кіхота, ніж на Дженнера.

А видатні німецькі бактеріологи Пфейфер і Вассерман висловилися взагалі проти антихолерних вакцин, так як вважали цей засіб нереальним. Ідея вакцини була остаточно похована, коли за неї знову взявся Володимир Хавкін. 

У науці нелегко стверджувати нове, але у стократ важче відстоювати те, що вже одного разу було не сприйняте. Тільки через багато років, коли епідемія холери стала катастрофічних масштабів

дослідники вирішили повернуться до методики вакцинації Хайме Ферран і вдосконалити її.

22 листопада 1929 року в Барселоні Хайме Ферран пішов з життя залишивши свій внесок в розвиток медицини. За його прагнення поліпшити медицину йому посмертно в знак подяки і поваги були зведені пам’ятники в Мадриді 1952 рік і Барселоні 1972 рік.

 

Комментировать

Нажмите для комментария