День в історії

Ян Сваммердам – видатний вчений і анатом

12 лютого 1637 року в Амстердамі народився Ян Сваммердам – видатний вчений, мікроскопіст і анатом та біолог.

Вчений зростав в сім’ї аптекаря і колекціонера комах. Згодом цю батькову пристрасть до вивчення комах Ян почав реалізовувати в своєму житті і згодом його називали засновником справжньої науки про комах та засновником анатомії комах.

Медичні знання спочатку оримував у медичному факультеті Лейденського університету. Згодом вивчав медицину в Парижі. У 1667 році в альма-матер захистив роботу по диханню тварин («Disputatio medica inauguralis, continens selectas de respiratione positiones») і отримав ступінь доктора медицини.

Ян Сваммердам зробив величезний внесок в науці по вивченню анатомії людини , а також тварин, комах, молюсків та земноводних. Вчений був перший, хто розробив та ввів класифікацію комах (розподіливши їх на 4 групи), в основі якої була особливість метаморфозу комах. Був прихильником преформації та не сприймав за можливість самовільне зародження.

Сконструював пристрої для спостереження та фіксування процесів роботи серця, дихальних рухів, скорочення м’язів при подразненні нервів.

Ян став першим, хто почав використовувати методику ін’єкцій для судин.

Також винайшов та випробував на практиці нову методику препарування та необхідних для цього процесу інструментів.

 

17 лютого 1680 року Ян Сваммердам пішов з життя залишивши після себе суттєвий внесок в розвиток медицини як науки.